Srbský prezident při výročí označil bombardování NATO za zločin

globe-32299_960_720

Srbský prezident Boris Tadič označil v sobotu při výročí bombardování NATO z roku 1999 za zločin a uctil památku stovek Srbů zabitých aliancí.

„Byl to zločin proti naší zemi a našim lidem a nemám k tomu co dodat“ řekl Tadič během výročního ceremoniálu k výročí bombardování Srbska, který se konal ve středosrbském městě Aleksinac.
V sobotu byl také v Bělehradě odhalen velký válečný památník.
I když bylo kampaň NATO pod velením USA koncipována jako humanitární mise na ochranu kosovských Albánců, záměry Washingtonu byly více o mezinárodních zájmech na rozšíření vojenského a ekonomického vlivu v postsovětském zeměpisném prostoru. Ve skutečnosti totiž Washington podporoval ve stejné době daleko horší zvěrstva například v oblasti Východního Timoru, než ty údajně spáchané Srbskem, což ukazuje na jasně chybné humanitární zdůvodnění.
Bombardování nebylo schváleno Radou bezpečnosti OSN a trvalo 78 dní. Mířilo nejen na vojenské cíle, ale i na civilní infrastrukturu, jako rozvody elektřiny a vody, komunikační systémy, což je podle mezinárodního práva zločin.
Mezi skalní příznivce bombardování patřil i bývalý prezident Václav Havel. Z jeho rozhovoru pro zahraniční noviny dokonce pochází nechutný pojem „humanitární bombardování“.
Podle srbských úřadů přišlo o život asi 2.500 lidí.  Celkový počet konfliktu v Kosovu se obecně uvádí kolem 10.000. Toto číslo je ovšem zcela na vodě.   První osobou, která vyslovila odhad 10.000 byl britský ministr zahraničí Geoff Hoon na tiskové konferenci 17.června 1999, pouhých pět dnů po rozmístětní vojsk NATO v Kosovu.
Když nakonec ICTY v létě roku 2000 ukončil exhumace, celkové množství nalezených těl nepřekročilo 2.788 (The Guardian, 18.8.2000) Přestože byly tedy odhady navýšeny téměř o 115 procent, US ministerstvo zahraničí se nikdy neobtěžovalo číslo upravit a neustále uvádí na svých stránkách počet 10.000. Stejně jej papouškují i hlavní média. Více  a podrobněji o „vývoji“ odhadů počtu mrtvých v kosovském konfliktu čtěte česky zde: http://www.messin.estranky.cz/clanky/balkan/kosovo77.html
Messin, 25.3.2012