Francouzi pořád nerozhodli, co s nedávno zadrženým ex-UCK Haradinajem

globe-32299_960_720

Bývalý velitel kosovsko-albánské UCK a bývalý premiér „státu Kosovo“ Ramush Haradinaj byl dnes opět vyslechnut před francouzským soudem. UCK/KLA je známa řadou děsivých zločinů, které vedly tehdejšího prezidenta Slobodana Miloševiče k důraznému zásahu proti jejím bojůvkám, které byly velmi podporovány ze zahraničí. Tento zásah byl později lživě a účelově natoidními médii označován za „genocidu“ kosovských Albánců a vedl nakonec k nelegálnímu (bez souhlasu RB OSN) bombardování Jugoslávie paktem NATO v roce 1999.

Soud ovšem v Haradinajově kauze zatím stále nerozhodl o dalších opatřeních. Slyšení prý netrvalo déle, než půl hodiny. Podle „dobře informovaného zdroje“ rozhodnutí o tom „zda ho propustit, nebo vydat do Srbska, či vydat k zatím vznikajícímu Zvláštnímu soudu pro zločiny UCK v Haagu, by mělo padnout „příští týden.“

Haradinaj byl ve Francii zatčen 4. ledna na upozornění Interpolu, založeném na srbském soudním příkazu. Soud ho později z vazby propustil, ale zabavil mu pas a zakázal opustit Francii, dokud nebude rozhodnuto o srbské žádosti o jeho vydání.

Haradinaj byl v roce 2012 propuštěn Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu. Hlavním důvodem nezdaru Haradinajova soudu ovšem byla zjevně nedostatečná ochrana svědků, jelikož jich během procesu zemřelo 19 (!), což zbylé svědky přimělo k tomu, aby odmítli vypovídat.

Srbské úřady tvrdí, že mají nové důkazy a chtějí ho postavit před soud za válečné zločiny spáchané v Kosovu v letech 1998 a 1999, na které se obvinění ICTY nevztahuje.

Za pozornost ještě stojí neobyčejná péče ze strany EU o tohoto gaunera. Jako už mnohokrát v minulosti, takzvané „mezinárodní společenství“ (čti USA a jeho nohsledi) včetně EU, vyvíjí nebývalou aktivitu k ochraně vrahů z bývalé teroristické kosovsko-albánské UCK. Hodně z nich od té doby povýšilo, například Hashim Thaci, svého času nazýván „miláček Albrightové“, je současným prezidentem Kosova.

V případě Haradinaje to tentokrát byla Rakušanka Ulrike Lunaceková, zpravodajka Evropského parlamentu pro Kosovo, která požádala o intervenci samotnou šéfku evropské diplomacie Frederiku Morgheriniovou. Lunaceková po Italce nežádala nic menšího, než aby zatlačila na země EU – a zejména ty, co uznaly nezávislost Kosova – aby daly Srbsku „jasně najevo:“, co si o jeho zatykači myslí.  Toto orodování za osoby typu Haradinaje vám hodně napoví o „společné“ politice EU vůči Srbsku a jeho obyvatelům v Kosovu, těžce zkoušejícím pod albánskou lety namnoženou většinou, na historicky srbském území zvaném Kosovo.

Messin

 

Zdroje: http://www.b92.net/eng/news/crimes.php?yyyy=2017&mm=02&dd=01&nav_id=100389

 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ramu%C5%A1_Haradinaj

 

Francie zatkla exšéfa kosovských povstalců Haradinaje, Právo 6. 1. 2017