Bosenští Muslimové nově vyhrotili situaci v Bosně

globe-32299_960_720

Vůdce bosenských Muslimů v Bosně Bakir Izetbegovič nově vyhrotil situaci v této zemi. Izetbegovič totiž čerstvě vymyslel odvolání proti deset let starému rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který tehdy očistil Srbsko od obvinění z genocidy.

Záměr Izetbegoviče samozřejmě vyvolal prudké reakce mezi srbskými politiky, podle kterých je tento záměr útokem na všechny Srby. Srbský premiér Alexander Vučič se nechal slyšet, že tímto byly vzájemné vztahy vrženy o 25 let nazpět. Podle premiéra Republiky srbské (RS) Milorada Dodika „Izetbegovič zavřel dveře pro Bosnu a její budoucnost a zhasnul světla.“ Podle něj se jedná o akt nenávisti Muslimů ze Sarajeva proti Srbům.

„Sledují tím dva cíle. Jedním je vyvedení několika milionů ze Srbska na válečné reparace a druhým je zrušení Republiky srbské (RS), „ řekl Dodik a dodal, že by to znamenalo konec procesu usmíření v Bosně.

Srbský prezident Tomislav Nikolič řekl, že Bělehrad bude podporovat rozhodnutí učiněná bosenskými Srby.

„Srbsko bude vždycky stát při Srbech z Bosny a Hercegoviny, protože jsou neoddělitelně spojeni obyvatelstvem. Podpoříme RS a všechno co se děje v Bosně na základě ústavy a zákona. Nebudeme podporovat něčí protiústavní opatření“, řekl Nikolič.

Izetbegoviče v jeho záměru nepodpořil ani vůdce bosenských Chorvatů Dragan Čovič.

Přestože občanská válka v Bosně skončila už v roce 1995, země stále zůstává nefunkčním protektorátem, kde má pořád rozhodující slovo takzvaný Vysoký představitel mezinárodního společenství. Z této funkce může měnit zákony a odvolávat politiky. Od roku 1995 se jich vystřídalo již deset. Nyní tak místním lidem reálně poroučí Rakušan Valentin Inzko. Protektoři Bosny v minulosti nekriticky stranili bosenským Muslimům, čímž nechvalně proslul například zkrachovalý britský politik Paddy Ashdown.

Messin

 

Zdroje:

http://www.balkaninsight.com/en/article/serbian-top-officials-speak-out-over-bosnian-genocide-lawsuit-02-22-2017

 

http://www.balkaninsight.com/en/article/bosnian-serbs-to-challenge-serbian-genocide-case-appeal-02-20-2017-1

 

http://www.balkaninsight.com/en/article/bosnia-serbia-icj-genocide-appeal-02-17-2017

 

http://www.tanjug.rs/full-view_en.aspx?izb=311133