Tisíce Libyjců protestovalo v Tripolisu proti milicím

globe-32299_960_720

Tisíce Libyjců se v pátek sešlo na masové demonstraci při vzácném vyjádření odporu proti mocným milicím, omezujícím hlavní město Libye, Tripolis. Protest následoval po dnech střetů, které město prakticky rozkouskovaly mezi soupeřící skupiny.

Podle libyjské televize na páteční protesty zaútočila nákladní auta s namontovanými protiletadlovými zbraněmi, což donutilo mnohé z lidí uprchnout.

Demonstranti skandovali hesla proti milicím a volali po jednotné armádě a policii. Někteří vyjadřovali podporu generálovi Chalífu Haftarovi, který ovládá východ země a je proti soupeřícím silám v Tripolisu, které zahrnují OSN zprostředkovanou vládu a milice v hlavním městě.

„Neodjedeme domů, dokud nebudou splněny naše požadavky“, řekl demonstrant Mohamed Zein (27). „Žádáme všechny milice, které přichází do Tripolisu zvenčí, aby okamžitě odešly.“

Za pozornost stojí vyjádřená podpora generálovi Haftarovi, jehož jednotky Libyjské národní armády v poslední době svádí boje s radikály o ropné přístavy i s radikály z Islámského státu v Benghází. Zkušený velitel z Kaddáfího časů má navíc i podporu Ruska, které v něm vidí možný prvek stability v Západem rozsekané Libyii. Další podporu nalézá Haftar v Egyptě a SAE.

Podpora lidu zkušenému veliteli Haftarovi signalizuje i to, co si skutečně myslí lidé o prozatímní dosazené vládě. Hodně lidí zjevně nevidí velkého rozdílu mezi milicemi a „vládou.“

V každém případě je tento masový protest možná první vlaštovkou lepších časů. Jednoznačně ukazuje silnou touhu lidí zbavit se soupeřících ozbrojenců a nastolení pořádku po údajně „nutném“ zásahu Západu, který zemi uvedl do chaosu.

Messin

 

     

 

Zdroje: https://www.yahoo.com/news/thousands-stage-anti-militia-protests-libyas-capital-185542359.html

 

 

http://www.eurasia24.cz/aktualne/item/2236-putin-to-mysli-s-libyi-vazne-haftar-salutoval-na-palube-kuznecova-video

 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Khalifa_Haftar