Svědci vyvracejí americkou verzi smrtícího náletu v Mosulu

globe-32299_960_720

Svědci přesvědčivě vyvracejí verzi americké armády o březnovém útoku v iráckém Mosulu. Američané v březnu bombardovali dům plný lidí, z nichž nejméně 100 zahynulo.

Když se provalily smrtící následky náletu, přišli Američané s verzí, že lidi údajně do domu úmyslně nahnal ISIL/Daeš, budovu podminoval a palbou měl navést koaliční letadla.

Podle sedmi svědků a pozůstalých, kteří hovořili s tiskovou agenturou The Associated Press, se ale nic z toho nestalo.

Podle svědků v oblasti bojů docházelo k nevybíravému bombardování civilních domů, mnohých plných civilistů, z nichž nespočet byl zcela srovnán se zemí. K tomu všemu docházelo navzdory neustálým přeletům průzkumných letadel.

Podle OSN bylo na základě analýzy satelitních snímků v západním Mosulu zničeno na 1590 obytných domů. Jen v březnu a dubnu 2017 bylo podle organizace Iraq Body Count v západním Mosulu zabito na 1117 lidí.

Odhady Pentagonu o mrtvých jsou přitom mnohem nižší.

Ali Zanoun byl jedním ze dvou lidí, kteří smrtící nálet přežili. V sutinách domu přežil pět dnů, kdy kvůli nedostatku tekutin pil i nosní kapky. Kolem něho zůstalo pohřbeno na 20 členů jeho rodiny, včetně dětí i kojenců.

On a jeho rodina byli vyhnáni radikály z jejich domova. Nakonec skončili v domě muže jménem Abu Tawfiq. Tento bohatý muž ve svém domě poskytnul útočiště lidem vyhnaným vrahy z ISILu. Slyšel jsem o něm, že to je „humánní člověk“, vypráví z nemocničního lůžka v iráckém městě Irbil padesátiletý Zanoun. Tak se v domě na 200m čtverečních tísnilo množství lidí. Ženy zaplnily sklep, zatímco muži zůstali v dalších dvou patrech nad nimi.

Zanoun řekl, že ve dnech před náletem viděl na ulicích střílet radikály z ISILu, i jednoho ostřelovače na domě vzdáleném asi 300 metrů. Když se ho novináři zeptali, zda někdy radikálové vstoupili do domu Abu Tawfiqa, nebo ho použili ke střelbě, odpověděl: „Nikdy“.

Také další svědek Khaled rozčileně odmítá americkou verzi o léčce a údajném podminování domu. „Lháři! Je logické, abych zůstal v domě s výbušninami?“, ptá se. „Daeš nevstoupil do domu,“ řekl s použitím arabského názvu pro ISIL.

Abdullah Khalid Ibrahim, jehož sousední dům byl náletem také těžce poškozen, mluvil s Tawfiqem den před náletem.  V domě souseda žádní radikálové nebyli, říká Ibrahim a dodal, že sousedovi řekl, že tolik lidí na jednom místě není bezpečné. „Nemohu ty lidi poslat pryč“, odpověděl Abu Tawfiq.

Hned druhý den došlo k leteckému útoku. Zhroutil se strop a stěna. Ibrahim vyhrabal ze sutin svou manželku a dvouletého syna vysvobodil z blízkosti požáru. Přežili, jen jemu byla amputována noha. Další pětičlenné rodina v domě však zahynula.

Zanoun, který strávil pět dní pod sutinami, vypráví, jak venku slyšel střelbu i detonace dalších náletů. Marně volal o pomoc i vodu, nikdo nepřišel.

Až ho konečně vykopali jeho bratři. Byl převezen do Irbilu a podstoupil několik operací. Teprve později, když mu řekli o jeho rodině, začal křičet jména svých dětí.

Celá moje rodina je pryč, říká Zanoun. Roztavili se. Nenašli ani nehet, ani malou kost.“

Messin

 

 

Zdroj: http://www.startribune.com/us-airstrike-turned-a-home-in-iraq-s-mosul-into-a-death-trap/420971153/