James Bovard: Mrtvý muž nevypráví historky – mediální poslušnost a případ zastřeleného cestujícího v Miami

globe-32299_960_720

Dva bezpečnostní agenti zastřelili minulý týden v Miami amerického občana, a většina médií se o podrobnosti záležitosti moc nestarala.

Bezprostředně po tom, co 44letý Rigoberto Alpizar zemřel v dešti kulek dvou bezpečnostních agentů, řekl mluvčí federální letecké bezpečnostní služby Dave Adamsstanici CNN, že Alzipar křičel: „mám v tašce bombu“ zatímco pobíhal v uličce letadlaAmerican Airlines, které po přistání stálo na přistávací dráze. Tohle byla verze událostí, která byla v prvních dnech po zabití opakována drtivou většinou médií, bez jakýchkoliv dalších otázek.

Nicméně, on-line články 8.prosince na Time.com a CNN.com obsahovaly výpovědi cestujících, které odhalily příběh agentů. The Orlando Sentinel hlásil 9.prosince, „sedm cestujících dotazovaných Orlando Sentinel sedících jak vepředu, tak vzadu v hlavní kabině pro cestující – řeklo, že Alpizar mlčel, když podél nich běžel k východu.“ Žádný cestující neposkytl novinářům svědectví, které by se alespoň vzdáleně blížilo tomu, co prohlašovala policie.

Není přesně jasné, co se stalo na mezinárodním letišti v Miami. Ale primární ospravedlnění, které policie nabídla pro použití smrtelného násilí, nepřežilo ani dva plné zpravodajské cykly.

Přesto však konzervativní tisk spěchal s ospravedlněním. Investors Business Daily9.prosince vítal zákrok agentů: „incident v Miami dal většině Američanů najevo – a dává případným teroristům výstrahu, že jsme schopní a ochotní použít smrtelné násilí proti někomu vypadajícímu jako potencionální nebezpečí.“ The Washington Times se vysmívá nějakým „dalším dohadům“ a vykresluje šťastné ponaučení: „smrt pana Alpizara je připomenutím, jak vážně berou agenti ochranu bezpečnosti letecké dopravy. Tomu bychom měli všichni věnovat náležitou pozornost.“

Ale i další noviny závodily v přejímání vyjádření státní moci. Úvodník Washington Post z 9.prosince hlásil, že „v této chvíli není důvod pochybovat o oficiálním popisu středečního zabití Rigoberta Alpizara federálními leteckými agenty v Miami.“ Úvodník Postu byl následujícího dne dotištěn v četných dalších novinách.

Novinoví redaktoři a dopisovatelé byli posedlí propagovat vládní verzi událostí. TheLouisville Courier-Journal oznámil 10.prosince ve svém úvodníku: „cestující RigobertoAlpizar, naturalizovaný americký občan, trpící bipolární poruchou, křičel, že má bombu, a běžel ven z letadla.“

Mephis Commercial Appeal ve svém úvodníku vysvětlil dilema agentů: „mladší (44 let?!) muž utekl ze svého sedadla v zadní části letadla, a začal sprintovat ke kabině pilotů, ječíc, že má bombu.“ Téhož dne se Daily Oklahoman ptal: „když byl Alpizar rozrušený, běžel uličkou, a prohlašoval, že má v tašce bombu, cosi měli agenti myslet? TheOklahoman čtenáře ujistil: „ nebudeme se dále zamýšlet nad jednáním agentů“.

The Brahmins at PBS Newshour oznámil v on-line článku: „K akci dvou leteckých agentů, kteří minulý týden zabili cestujícího, nebyly vzneseny žádné podstatné otázky.“ Očividně není podstatné, když dva federální agenti vydávají zjevně lživá prohlášení ke kauze, při níž zemřel americký občan.

Ale včera úvodník Pittsburgh Post Gazette citoval sdělení, které signalizovalo reakci federálních úředníků na rozpárání/rozplétání jejich příběhu tím, že mírně modifikují cestu, která vedla k zabití: „podle členů pořádkové služby, Alpizar „pronesl výhružná slova a něco ve smyslu, že má u sebe bombu.“

Jaká jsou ta výhružná slova „ve smyslu“, že má někdo u sebe bombu – ale očividně slovo bomba neobsahující?

O takové otázky se The Post Gazette raději nezajímal, a spíše federálním agentům pomohl, když usoudil: „Se vším počátečním vysvětlováním, agenti dělali svou práci“. Až na výpovědi cestujících, že nikdy neslyšeli, že by se Alpizar zmiňoval o bombě.

Některé úvodníky volaly po nezávislém zkoumání střelby. To je triumf naděje, i přes zkušenost, že za posledních 15 let byly všechny akce federálů téměř vždy přikryty/zakryty (whitewashed). Snad nějaká pravda prosákne ven v důsledku právních sporů mezi federální leteckou službou a FBI, nebo policií v Miami.

I když pokud budou média dále v tomto případě fungovat stylem policisty Barbradyho zeSouth Parku „rozejděte se, tady není nic k vidění“, pak bude šance nějakého takového odkrytí mizivá, až žádná.

Za starých časů se Američané učili, že média slouží jako kontrola a rovnováha vůči mocným. Tahle fráze bledne, jak profesionálové z novin ukazují méně ohledů k soukromým občanům, než k vládním ministrům, kteří můžou zajistit různé exkluzivní přístupy a žhavé tipy. Snad kdyby Alpizar pravidelně navštěvoval Goergetownskévečírky/bankety, potom by třeba média ukázala více zájmu o jeho osud.

Překlad Messin, 15.12. 2005

Zdroj: http://www.reason.com/hod/jb121405.shtml