Američané ukončili operaci v okolí irácké Fallúdži, kde se marně a za cenu vysokých civilních ztrát pokoušeli zneškodnit, nebo zajmout vzbouřené Iráčany. Podnětem k této operaci s neslavným výsledkem byl nedávný přepad, při kterém byli zabiti 4 „civilisté“ a jejich těla byla následně zohavena davem Iráčanů. Kdo byli tito lidé, kteří tak neslavně dopadli?
Pojmy „civilisté“ a „lidé, podílející se na obnově Iráku“ byli nejčastějším označením pro tyto čtyři mrtvé v našich novinách i televizním zpravodajství. V některých našich denících se však člověk dočetl i další informace – šlo o „pracovníky bezpečnostní agentury“.
Skutečnost je taková, že v současné době působí jen v Iráku na 10.000 soukromých vojáků /ozbrojení strážci konvojů, ropovodů, firem, amerických okupačních zařízení či různých podniků/. Tito v pravém slova smyslu žoldnéři, jsou mnohem lépe placeni než profesionální vojáci armády USA. Zaměstnávají je americké okupační úřady, jednotlivé zahraniční firmy i sama armáda USA.
Čtyři zabití strážci byli najati americkou vojenskou firmou BLACKWATER. Tato firma je jednou z největších, která je schopna dodat za dolary vycvičené soukromé vojáky k boji proti terorismu, proti partyzánům, k ochraně různých zařízení, politiků, ale také vojenské experty. Společnost BLACKWATER má proto v Severní Karolíně rozsáhlé cvičiště v rozsahu 5200 akrů. Pro svou činnost najímá především bývalé americké vojáky – specialisty z jednotek Zelených baretů, vojenských rangerů, či námořních jednotek Navy Neals. V poslední době podle amerického tisku začala tato společnost cvičit a bojově připravovat pro službu v Iráku bývalé členy komand, kteří sloužili v Chile za vlády krvavého prezidenta Augusta Pinocheta. Za dolary je tu možné získat jednotlivce i celé jednotky, perfektně vycvičené a vyzbrojené. Tito lidí slouží za větší mzdu než profesionální vojáci USA proto, že bývají posíláni na nejnebezpečnější místa, často za horších situací než normální armáda.
Irák ovšem není první zemí, kde byli tito privátní vojáci nasazeni. Objevili se již například ve válce v bývalé Jugoslávii, kde byli použiti také při nechvalně známé chorvatské operaci „Bouře“ v roce 1995, při které mimochodem zahynuli úmyslnou chorvatskou palbou také dva čeští vojáci sloužící OSN. Bývalí američtí důstojníci, sdružení v jedné z těchto vojenských firem pomáhali operaci „Bouře“ naplánovat a také se na ní podíleli.
Další země, kde byli privátní vojáci nasazeni jsou: Libérie, Pákistán a některé země LatinskéAmeriky. V Afghánistánu tito lidé zase hlídají loutkového prezidenta Karzáího. Specialisté jedné z vojenských firem postavili také koncentrační tábor na Guantánamu.
Prezident firmy BLACKWATER G.Jackson řekl nedávno novinářům, že podle jeho názoru přijde den, kdy celé jednotky jeho námezdných vojáků budou pro USA zajišťovat různé „mírové operace“ ve světě. Jeho optimismus vyplývá z toho, že dodávky těchto ozbrojenců představují pro firmu dobrý byznys. Podle odborníků přináší pronájem privátních ozbrojenců vojenským firmám ročně až 100 miliard dolarů.
Závěrem chci připomenout ještě jednou, že při operaci ve Fallúdži zahynuly stovky civilistů včetně žen a dětí, a že tato akce byla uskutečněna kvůli dopadení, nebo zneškodnění viníků smrti čtyř „civilistů“, jak nám sdělovala naše veřejnoprávní televize.
/hlavním zdrojem informací o privátních jednotkách byl článek „Za dolary můžete mít privátní vojenské jednotky“ od J.G. Müllera, který vyšel v týdeníku Sondy č.17/2004/ mess 7.5.2004