ICTY a jeho spojenci dostali strach z debaty v OSN

globe-32299_960_720
Na Valném shromáždění OSN v New Yorku začala včera debata o práci mezinárodních trestních soudů. Současnému předsedovi VS OSN, bývalému srbskému ministru zahraničí Vuku Jeremičovi se podařilo překonat tlaky na znemožnění debaty ze strany USA. V debatě vystoupí řada velvyslanců desítek zemí světa, včetně Ruska, Číny, států EU a dalších. Sám generální tajemník OSN PanKi-mun se účastnil a v projevu podtrhl velký význam prosazování spravedlnosti a práva v mezinárodním měřítku. USA, Jordánsko a pár dalších zemí debatu bojkotovalo.
Nejkřiklavějším projevem strachu je skutečnost, že předseda mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Theodor Meron pozvání na seminář nepřijal.
Podle předsedy VS OSN je neúčast předsedy ICTY v debatě „skandální“.
„Pozvání nepřijal z očividného strachu, že by mu tu mohly být položeny mnohé nepříjemné otázky, které se týkají nevysvětlitelné délky trvání vazby pro některé podezřelé, neúspěšného programu ochrany svědků, kontroverzních svědectví bývalých představitelů tribunálů, mezi nimiž někteří byli souzeni za verbální delikt, když si troufli kritizovat práci soudu, a mnohé další.“
Podle Jeremiče byly jedním z podnětů pro svolání debaty „šokující“ osvobozující rozsudky za válečné zločiny spáchané během operace „Bouře“ (Chorvatsko) a zdůraznil, že tribunál tímto „svůj účel přivedl k paradoxu.“
„I když jeho základním úkolem bylo určit individuální vinu za zločiny, soud se neobtěžoval někoho vyzvat k odpovědnosti za vyhnání čtvrt milionu lidí z jejich domovů, což nikdo, ani samotný soud nepopírá.“
Při operaci Bouře v roce 1995 totiž Chorvati za souhlasu, povolení a podpory USA etnicky vyčistili Srby obývanou oblast Krajina.
Vážné výhrady k práci ICTY vyslovil v projevu i srbský prezident Tomislav Nikolič, který přirovnal tribunál k inkvizici. Hovořil i o kauze odebírání orgánů v Kosovu, spojené se současnými představiteli tamní vlády.
Dále Nikolič zmínil i kauzu Vojislava Šešelje, který se dobrovolně vzdal Haagu a už dlouhých 11 let je držen ve vazbě, protože se  „ obžalobě nepodařilo nalézt důkazy pro své předem napsané obvinění.“
Veškerá vyjádření z debaty budou zapsána jako oficiální dokument OSN, který bude rozeslán všem členům této organizace. Bude se tedy jednat o velmi zajímavé čtení.
Messin, 11.4.2013