Připomenutí Křišťálové noci v Kosovu

globe-32299_960_720

17.března 2004 trvala okupace srbské provincie Kosovo „mírotvůrci“ NATO už téměř pět let, které následovaly po ilegální válce. Provincii prakticky předali „Kosovské osvobozenecké armádě“ (UCK) – etnicky albánské teroristické organizaci uznané Washingtonem jako „bojující za lidská práva a americké hodnoty“ (senátor Joseph Liebermann, citovaný listem Washington Post 28.dubna 1999). Po okupaci se UCK rozčlenila do mnohočetných klanů organizovaného zločinu.

Po prohlášení, že přeživší Srbové – žijící uvnitř ostnatých drátů a pod ozbrojeným dohledem NATO – způsobili utonutí tří albánských dětí (urážka na cti krve), zahájilo po celé provincii více než 50.000 Albánců obrovský pogrom, který jeden z úředníků NATO otevřeně přirovnal ke Křišťálové noci.
Po čtyři dny Kosovo hořelo.
Jednotky NATO se buďto schovaly, ustoupily z cesty, nebo evakuovaly Srby, ale nechaly spálit jejich vesnice, kostely a kláštery. Nakonec bylo ze svých domovů trvale vyhnáno 3.870 Srbů. 935 domovů bylo zapáleno nebo jinak zničeno. Šest měst a deset vesnic bylo „etnicky vyčištěno“. Dvanáct Srbů bylo davem zavražděno, zatímco 15 Albánců bylo zabito, když jednotky NATO konečně začaly opětovat palbu.
Západní média nakonec pogrom otočila na „etnické střety“, zatímco obhájci UCK ho dokonce používali jako argument pro odměnění Albánců nezávislostí Kosova! Místo zpytování svědomí Impérium selhalo podruhé. Následující rok se Bush II zavázal k politice svého předchůdce podporovat „Kosovany“. Loutka NATO Martii Ahtisaari byl jmenován „mediátorem“ pro Kosovo, a v roce 2007 navrhl jeho nezávislost. Ta byla vyhlášena v únoru 2008, výslovně proti mandátu OSN, autorizujícího okupaci NATO a albánskou prozatímní vládu. Když si Srbsko stěžovalo, byl Mezinárodní soudního dvůr dotlačen k rozhodnutí o legálnosti prostřednictvím „právních kejklí“.
Za události z března 2004 nebyla nikdy potrestána ani jediná osoba.
Myslete na to, až příště uslyšíte fráze jako „lidská práva“, nebo „demokracie“, nebo „právní stát“, nebo „svrchovanost a územní integrita.“ Nevztahují se na Srby. Nebo na Impérium. Znamenají to, co chtějí mocní – nic víc, nic míň. Oni si myslí, že cokoliv udělají je správné a špatné může být pouze to, co udělá někdo jiný. Protože oni mají moc.
Dokud jí budou mít.
Překlad Messin, 18.3.2014