Kdy bude Rakká zcela osvobozena od ISIS? Washington nemá zájem zlikvidovat teroristy ISIS-Daeš

globe-32299_960_720

Anna Jaunger, Inside Syria Media Center

Už jsou to tři měsíce, co koalice vedená USA společně s kurdskými spojenci SDF (Syrské demokratické síly) zahájila závěrečnou fázi tažení na Rakká.

Navzdory všem slibům společné pracovní skupiny ohledně ukončení operace je situace na místě kompletně špatná.

Je navíc komplikována vysokým počtem civilních obětí, které jsou výsledkem nevybíravých leteckých úderů vedených USA.

Vysoká kurdská představitelka Nowruz Ahmed podle agentury Reuters připustila, že nikdo nemůže určit dobu, do které bitva o Rakká skončí, nicméně:

„Bitva o vyhnání Islámského státu z jeho pevnosti v syrském městě Rakká by měla skončit nejpozději do dvou měsíců,“ řekla.

Podle mnoha syrských odborníků je zdlouhavý charakter kampaně Rakká kvůli tomu, že Washington a jeho spojenci nemají zájem na úplné likvidaci teroristů ISIS. Spojené státy s největší pravděpodobností hodlají teroristy z města natlačit zpátky do Dajr az-Zaur. To by zabránilo vládním silám získat kontrolu nad územím bohatým na ropu.

Stejný názor má i irácká vláda. Tajemník irácké Nejvyšší rady pro bezpečnost (SNSC) Ali Shamkhani obvinil USA z podpory a vyzbrojování teroristů v Sýrii:

„Namísto boje proti těmto teroristickým živlům západní země přijímají podezřelá opatření, ve shodě s posílením terorismu a zhoršující se nejistotou v regionu,“ řekl Shamkhani.

Mělo by být také zmíněno, že média před několika měsíci informovala o tom, že Američany podporované jednotky udělaly dohodu s teroristy z ISIS, umožňující jim opustit Rakká kvůli Palmýře. Mimochodem, právě v té době o toto staré město těžce bojovali vládní vojáci (SAA), aby ho osvobodili od ISIS. Obrovský nárůst počtu extremistů významně zabránil tomu, aby SAA pokročila.

Kromě toho existuje další důvod pro zdlouhavý charakter vojenské operace v Rakká. Centrální velitelství USA (CENTCOM) nadále ignoruje úspěch SAA a jejích spojenců. Na druhou stranu vládní protiteroristická operace vytváří podmínky pro vojenský postup koalice v Rakká.

Můžeme předpokládat, že vojenská operace v Rakká bude výrazně prodloužena. Washington nadále používá teroristy jako jednu z hlavních sil, čelících SAA. Bílý dům se zjevně snaží jen o formální získání Rakká a stát se vítězem bitvy. Naprostá likvidace teroristů však určitě není začleněna do plánů současné americké administrativy.

Překlad Messin

 

Zdroj: https://en.insidesyriamc.com/2017/09/05/when-raqqa-will-be-totally-liberated-from-isis/