Řecký důstojník, který se odmítl účastnit války NATO

globe-32299_960_720

Marinos Ritsoudis, který se v roce 1999 odmítl účastnit bombardování Srbska organizací NATO, o osmnáct let později říká, že je na tuto chvíli hrdý.

V té době byl Ritsoudis kapitánem válečné lodi Themistocles. Tehdy odmítl rozkaz připojit se k válce NATO a se svou lodí se vrátil do přístavu. „Jsem hodně pyšný na ten okamžik, který jsem věnoval sobě i vašemu lidu. Naše národní kultury mají společný příběh,“ řekl novinářům a dodal, že je „velmi šťastný, že našel v Srbsku přátele, s nimiž může sdílet vzpomínky.“

„Byl to fantastický pocit, rozhodnout se podpořit národ, který bojoval proti mnohem silnějšímu nepříteli,“ řekl Ritsoudis.

Za své rozhodnutí draze zaplatil svou kariérou – byl nucen opustit námořnictvo a nyní pracuje jako kapitán jachty; byl poslán před soud a strávil nějaký čas ve vězení.

„Tři dny jsem strávil ve vojenské věznici. Prostřednictvím svých právníků jsem podal odvolání k odvolacímu soudu, ale ten podpořil rozsudek prvního stupně,“ uvedl.

Ritsoudis žaloval Řecko u Evropského soudu pro lidská práva, ale ten potvrdil rozhodnutí soudu v Řecku.

„Samozřejmě to bylo nezákonné rozhodnutí. Je to systém. Je to jako všude,“ řekl.

Srbské velvyslanectví v Řecku nedávno Ritsoudise kontaktovalo, aby zjistilo, zda by nepřijmul srbské státní vyznamenání. Tehdy odmítnul. „Řekl jsem jim, že nic nechci, že všechno uznání patří jejich odvážnému lidu, který bojoval proti všem a bez šance,“ řekl.

Podle internetových stránek deníku Blic mnozí z posádky v roce 1999 rozhodnutí svého kapitána podpořili, stejně jako řecká veřejnost, ale vojenský soud ho ten rok poslal na dva a půl roku do vězení.

Pod vlivem zprávy požádal o předání „nejvyššího veřejného ocenění a uznání státu“ i srbský poslanec Národního shromáždění Dušan Milosavljevič z opoziční DS.

Překlad Messin

 

Zdroj: http://www.b92.net/eng/news/society.php?yyyy=2017&mm=09&dd=15&nav_id=102327

„Láska vdaných žen je nejcennější na světě, manželé o tom ovšem nevědí.“ Oscar Wilde