Vykázáni do chladné garáže, vyšetřováni pro pobuřování, vystaveni Covidu… Biden jistě respektuje své vojáky Národní gardy

globe-32299_960_720

Nebojsa Malic

 

Pokud se domníváte, že prezident, co potřebuje 25.000 vojáků, aby ochránil svou inauguraci před hrozbami, které se zdají být vymyšlené, by měl se svými pretoriány zacházet alespoň s určitou vděčností a respektem – tak to se mýlíte.

Nově dosazený americký prezident Joe Biden už dlouho zakončuje své projevy zvláštní frází „Ať Bůh chrání naše vojáky“. Soudě podle způsobu jakým je zacházeno s Národní gardou poslanou do Washingtonu DC, aby ochránila inauguraci, jí bude muset chránit Bůh sám – protože jeho administrativa rozhodně selhala.

Server Politico nejprve informoval o tom, že z druhé budovy kanceláří Senátu (The Dirksen Senate Office Building) bylo vyhoštěno asi 5.000 vojáků – už to není nejlepší místo k táboření – do nedaleké garáže. Podle mluvčího gardy nařídila přesun policie Kapitolu z důvodu kongresových záležitostí a „zvýšeného pohybu osob“ a garáž měla „zařízení pro teplo a toalety.“

Anonymní členové Národní gardy sdělili serveru Politico, že zde nemají teplo, pouze jednu elektrickou zásuvku a dvě toalety na velké množství z nich, a dodali: „Cítíme se velmi zrazeni.“

Mezitím šéf policie Kapitolu Yogananda Pittman v pátek řekl, že gardě „nedal pokyn“ k odchodu. V tuto chvíli nikdo neví, kdo vydal rozkaz, nebo jestli vůbec nějaký byl. Podle senátora Chrise Murphyho (D-Connecticut) bylo vojákům umožněno vrátit se do areálu Kapitolu, kde může být jejich přítomnost „v dohledné budoucnosti“ potřebná.

Proč přesně? Připomeňme, že Washington DC byl pro Bidenovu inauguraci přeměněn na vojenskou okupační zónu, údajně kvůli mediálním zprávám, že podle zprávy FBI – nikdy skutečně nezveřejněné ani ověřené – podle které se „ozbrojené skupiny“ chystají uspořádat „obrovské povstání“ jak v DC tak ve všech 50 hlavních městech země. To přesně se nestalo.

Biden, který údajně získal nejvíce hlasů v historii USA, byl nicméně slavnostně uveden do úřadu před prázdným parkem National Mall plným vlajek, coby náhrad za lidi a před vybraným publikem politiků a washingtonských byrokratů. Proceduru sledoval téměř stejný počet amerických vojáků jaký má posádka v Jižní Koreji – to vše proto, že demokraté trvali na označení nepokojů z 9. ledna na americkém Kapitolu za „povstání proti naší demokracii,“ jakoby se jednalo o opakování Fort Sumter (obléhání stejnojmenné pevnosti během americké občanské války v dubnu 1861, pozn. mess).

Zakladatelé Ameriky, kteří si brali vzor ve staré Římské republice, se za přítomnosti de facto pretoriánské gardy jako v pozdním Impériu, pravděpodobně museli obracet v hrobě. V ironickém zvratu, demokraté, které vojáci přišli chránit, jim nedůvěřují stejně jako římští císaři svým ochráncům a požadují ideologické „prověření,“ aby se ujistili, že nejsou tajnými příznivci Trumpa.

Kromě toho se nasazení může stát pěkným rozšířením koronaviru. Jsou nové zprávy, opět od Politico, že se více než 100 vojáků během cesty mohlo nakazit Covidem-19, protože byli „namačkaní jak sardinky“, aby se dostali do DC a uvnitř Kapitolu spali jeden na druhém.

Biden dosud strávil celý rok 2020 trváním na tom, že Trump nebere virus vážně a zavázal se, že bude mít lepší výsledky, počínaje povinnými rouškami a očkováním… tolika lidí, kolik už naočkoval Trump. Ale to je úplně něco jiného a Bidenovo „no tak, dejte mi pauzu“ bylo reakcí na reportéra, co se na to odvážil zeptat.

Mějte na paměti, že Národní garda je sotva speciální jednotka, ale víkendoví válečníci, co se přidali, aby si mohli dovolit vysokou školu, nebo po skončení aktivní služby pokračovat jako záložníci. Náborový leták jejich práci popisuje primárně jako pomoc při katastrofách – nikoliv hlídkování v ulicích USA, nebo nasazení v Iráku či Afghánistánu, jako tomu bylo během 19leté „války proti terorismu.“

Když teď byla Trumpova snaha o ukončení nekonečných zahraničních válek potlačena Kongresem a Bidenova zahraniční politika si klade za cíl vrátit se k americkým intervenčním způsobům, mohou se někteří vojáci z nasazení v DC brzy ocitnout v ještě horších podmínkách v zámoří.

Člověk by čekal ve velení trochu více starostlivosti, trochu více vděku, trochu více schopnosti od lidí, kteří strávili desetiletí ve vládě. Nebojte se, Bidenova skutečná armáda – média, která za něj vedla virtuální občanskou válku, bezpochyby najdou způsob, jak z toho obvinit Trumpa. Možná to vylíčí jako něco, čeho se „chytili konzervativci,“ nebo to pohřbí do paměťové díry a uleví tak kacířům z Politico, kteří se něco z toho odvážili nadhodit.

Nezapomeňte, že pravda je anonymně získaný příběh z periodika Atlantic z loňského září, kdy Trump nazýval vojáky „poraženými a hlupáky,“ a nikdy „vymyšlená fakta“ jak vám sdělují vaše lživé oči a uši.

 

Autor Nebojsa Malic je srbsko-americký novinář, blogger a překladatel, který od roku 2000 do roku 2015 psal pravidelné sloupky pro Antiwar.com a nyní je vedoucím autorem v RT.

Překlad Messin

 

Zdroj: https://www.rt.com/op-ed/513393-national-guard-garage-biden/

 

 

    

 

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat