Rusko varuje, že v případě vstupu Bosny do NATO bude muset „reagovat“

globe-32299_960_720

SARAJEVO (Reuters) – Rusko bude reagovat, pokud Bosna provede kroky ke vstupu do NATO, protože by to Moskva vnímala jako nepřátelský čin, uvedlo ve čtvrtek v prohlášení ruské velvyslanectví v Bosně.

Bosna již dlouho proklamuje integraci s NATO a Evropskou unií za svůj strategický cíl. Bosenští Srbové, vedení proruským Miloradem Dodikem, který v současné době předsedá trojčlennému prezidiu Bosny a Hercegoviny však chtějí, aby země zůstala neutrální a mimo vojenskou alianci vedenou USA.

„V případě praktického sblížení Bosny a Hercegoviny a NATO bude muset naše země na tento nepřátelský čin reagovat,“ uvedlo ruské velvyslanectví.

Pokračovalo, že účelem NATO byl „boj proti Rusku“ a vstup do NATO donutí Sarajevo, aby se postavilo na stranu „vojensko-politické konfrontace.“

Bosna a Srbsko jsou jediné dvě země západního Balkánu, které zůstávají mimo NATO po loňském vstupu Severní Makedonie do Aliance.

Ve čtvrtek se nový ruský velvyslanec v Bosně Igor Kalabuhov setkal se Željko Komšićem, chorvatským členem trojčlenného prezidia, který prosazuje integraci Bosny do Aliance.

Prohlášení Komšićova úřadu nezmiňovalo vstup do NATO jako téma setkání, ale uvedlo, že diskutovali o reformách, které musí Bosna učinit, aby se přiblížila členství v EU.

Rusko již dlouho udržuje odpor vůči vstupu Bosny do NATO.   

Komšić a bosenský Muslim (Bosňák) Šefik Džaferović se v prosinci odmítli setkat s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, když přijel na návštěvu Bosny a uvedli, že projevil neúctu k jejich státu po jeho setkání s Dodikem mimo Sarajevo, kde nebyla vystavena žádná bosenská národní vlajka.

Překlad Messin

 

Zdroj: https://www.reuters.com/article/us-bosnia-russia-nato-idUSKBN2BA2FL