Saddám Husajn dostal trest smrti za zločiny, které spáchal více než rok předtím, co si s ním potřásal v Bagdádu rukou Donald Rumsfeld. Pojďme si vytáhnout některá příslušná fakta z minulosti.
20.prosince 1983 napsal Washington Post , že Rumsfeld „navštívil Irák za účelem něčeho, čemuž američtí představitelé říkají pokus o upevnění právě zlepšených vztahů Ameriky s touto zemí.“
O dva dny později citovaly New York Times „vysokého amerického představitele“ který „řekl, že Spojené státy zůstávají připraveny založit plné diplomatické vztahy s Irákem a že to je pro Iráčany úspěch.“
29.března 1984 informovaly Times, že „američtí diplomaté sami vyslovují uspokojení ohledně vztahů Iráku a Spojených států a navrhují obnovení normálních diplomatických vztahů.“ Washington měl pro Saddámův režim i něco vybraných pochoutek, jak poznamenaly Times, včetně „úvěrů na zemědělské produkty v celkové hodnotě 840 milionů dolarů,“ zatímco po Rumsfeldově návštěvě o tři měsíce dříve „nebyly žádné výsledky rozhovorů zveřejněny, ale západní diplomaté předpokládají, že Spojené státy si s Irákem vyměnily některé zpravodajské informace ohledně Iránu.“
O pár měsíců později, 17.července 1984 nastínil článek v New York Times další informace sdělující, že vláda USA „udělila Iráku za poslední dva roky úvěry na nákup potravinářského zboží v hodnotě 2 miliard dolarů.“ Článek připomněl, že „zvláštní pověřenec pro Střední východ Donald Rumsfeld zde uskutečnil dvě soukromé návštěvy s iráckým prezidentem“ a zpráva se jen tak mimochodem zmiňovala, že „zprávy ministerstva zahraničí ohledně lidských práv byly vůči iráckému prezidentovi jednotně kritické a tvrdí, že řídí policejní stát.“
Plné diplomatické vztahy mezi Washingtonem a Bagdádem byly obnoveny 11 měsíců po Rumsfeldově návštěvě v prosinci 1983 u Saddáma – který pokračoval po celé desetiletí v používání jedovatých plynů, akcích, které sotva poškodily vztahy s administrativou Ronalda Reagana.
Jako nejvyšší představitel USA, který po šest let navštěvoval Irák, sloužil Rumsfeld jako Reaganův hlavní muž pro oteplení vztahů se Saddámem. V roce 1984 vyrobili Američané za účelem prodeje do Bagdádu 45 zdánlivě civilních helikoptér Bell 214ST. Podle amerických bezpečnostních zdrojů je Saddámova armáda shledala docela užitečné pro útok jedovatým plynem na kurdské civilisty v roce 1988. Novinář Jeremy Scahill poukázal, že „jako odpověď na plynování byly americkým senátem jednomyslně schváleny rozsáhlé sankce, které by zamezily Iráku v přístupu k většině amerických technologií. Opatření byla ale zabita Bílým domem.“
Toto jsou skutečnosti, které by veřejnost o současném ministru obrany Spojených států měla vědět.
Překlad Messin, 7.11. 2006 ZDROJ
Další článek na podobné téma dnes vyšel zde.