Thomas Gale Moore: Trvalé základny jsou receptem na trvalý terorismus

globe-32299_960_720

Zatímco Bílý dům často popíral, že má pro Irák „plán B“, ukázalo se, že Pentagon přemýšlí co dělat, pokud nebude fungovat plán A – „nárůst/navýšení“ jednotek. Podle Steveho Inskeepa a Guye Raze z National Public Radio by „plán B“ zahrnoval udržování řady vojenských základen po celém Iráku, které by obsahovaly něco mezi 30.000 a 40.000 amerických vojáků. Podle plánu by zde měli zůstali celá desetiletí pod záminkou, že budou cvičit iráckou armádu a odrazovat sousední země, jako jsou Írán a Turecko, aby do země neposílaly své vlastní vojáky. Američané v Iráku už vybudovali řadu vojenských ohrazených objektů, které vypadají trvale. Jsou vybaveny klimatizací, kiny, kavárnami a prodejnami rychlého občerstvení.

Tahle myšlenka není vůbec nová. V poslední dekádě neokonzervativci „neocons“ obhajovali myšlenku výstavby základen USA v Iráku za účelem ochrany Středního východu a vytvoření bezpečného prostoru pro Izrael. I když si nikdo z nás není přesně jistý, proč nás Bushova administrativa zatáhla do irácké bažiny, vypadá jako pravděpodobné, že zajištění výstavby základen v této části světa bylo jedním z podstatných faktorů. V té době měly USA své hlavní vojenské základny v Saudské Arábii; jenomže tím vytvořily značný odpor mezi Saudy i ve zbytku arabského světa, což vyústilo v rostoucí snahu královské rodiny se jich zbavit.

Usáma Bin Ládin vydal v roce 1998 povel k džihádu proti Američanům, údajně proto, že američtí vojáci byli umístěni na „svaté“ půdě země, ve které se nachází Mekka a Medína. Ron Paul na tuto záležitost upozornil v poslední republikánské debatě, ale byl za to republikánskou pravicí velmi kritizován. Paul měl nicméně pravdu: toto byl hlavní faktor související s útoky z 11.září 2001. Americká záliba favorizovat Izrael bezpochyby také přispěla. Dvojčata nicméně nebyla zbořena proto, že jsme se pokoušeli dát stejná práva lidem různého pohlaví, nebo proto, že nosíme nemravné oblečení a žijeme „nemorální“ životy. Byla zničena kvůli naší zahraniční politice, zvláště proto, že jsme měli vojska v muslimských částech světa. Nyní jich tam máme ještě více a vypadá to jako nová verze křížových výprav.

To znamená, že pokud budeme udržovat trvalou vojenskou přítomnost v muslimských zemích, včetně Iráku, budeme pokračovat ve vytváření nenávisti a terorismu. Usáma a jeho spojenci budou pokračovat v útocích na nás. Trvalé nebo dlouhodobé základny v Iráku přinesou světu pouze více ohně a síry. Jediný způsob jak významně redukovat terorismus je nechat Střední východ místním lidem.

Proč stavíme v Bagdádu největší velvyslanectví na světě? Irák je relativně malá, nedůležitá a zaostalá země, sedící na množství ropy. Budováním tohoto mamutího ohrazeného komplexu USA říkají světu, že plánují tuto část zeměkoule obsadit na dlouhou dobu. Irák se stane neoficiální kolonií, používanou ke kontrole zbytku Středního východu.

USA budou zejména hlídat Persii, nebo jak se nyní říká Írán. Peršané mají dlouhou a velkou historii, a nebudou se radovat z myšlenky, že bude na jejich chování dohlížet západní křesťanský přistěhovalec. Ani sunnitské vlády v regionu se nebudou dívat s laskavostí na tyto „křižácké“ pokusy přikazovat jim, jak mají jednat.

Jediným způsobem, jak předejít dalšímu 11.září je vyklidit Střední východ. Nepotřebujeme tam být. Někteří mohou argumentovat, že naše závislost na cizí ropě vyžaduje abychom kontrolovali největší zásoby ropy na světě. To není pravda; Amerika nemá potřebu ovládat území bohatá na ropu. Země s velkými zásobami ropy pro ní nemají jiné využití, než ji prodávat. Všechny z těchto ropných států se staly závislými na výnosech, které přicházejí z jejího prodeje. Nemají na výběr. S touto kapalinou se nedá dělat nic jiného, než jí prodávat. I kdyby se moci v některé z ropných zemí zmocnili radikální islamisté, jejich vláda bude muset stejně dále prodávat ropu, aby přinesla zisk nutný k udržení jejich moci.

Bohužel, žádný z kandidátů na prezidentský úřad kromě Rona Paula tomu nerozumí. Dokonce i ti nejvíce protiváleční, tací jako kongresman John Murta, obhajují „přemisťování“ našich vojáků, mantru, která nepřestává být opakována. V některých případech to vypadá, že politici mluví o přesunech vojáků na samostatné základny v Iráku, či Kurdistánu. V ostatních případech „přemístění“ znamená pohyb vojsk přes horizont Perského zálivu. Představa, že držení našich jednotek na Středním východě zabezpečí mír a zastaví teroristické útoky na USA je odsouzena k selhání. Pouze vytvoří více terorismu. Musíme stáhnout naše vojáky zpátky do Spojených států a přestat se pokoušet dozírat na svět.

Překlad Messin, 31.5. 2007 Zdroj