(Prohlášení Centra pro osvobození S. Miloševiče v Haagu)
Haagský tribunál 19.4.2005 přišel s další strategií, jak co nejvíce zabránit Miloševičovi v jeho obhajobě: Soudem v nepřítomnosti.
Jak se o to snažili už od začátku jeho obžaloby, zneužili jeho zdravotního stavu a umožnili právníkovi S. Kayovi, který reprezentuje ICTY, aby přebral jeho obhajobu.
Když 19.4.2005 vyšetření ukázalo, že má Miloševič zvýšený krevní tlak, tak mu znemožnili dostavit se do soudní síně.Následně přišel vnucený obhájce Kay (Miloševič ho odmítá) k soudu s dramatickým sdělením, že Miloševičův stav je tak špatný, že by se jeden obával, že už se nikdy nezotaví.
Protože jsme s prezidentem Miloševičem ve spojení, tak můžeme říci, že Kayovo prohlášení je nestoudným porušením pravdy. Je pravda, že Miloševič má vysoký krevní tlak, ale ten byl zhoršen podmínkami a ICTY toho využívá. Miloševič je přesto perfektně připraven na svojí obhajobu, ale tribunálová registratura mu nedovolí se v síni objevit. Rozhodli, že jeho krevní tlak je příliš vysoký, než aby mohl přijít do soudní síně a pan Kay předvedl veřejnosti divadlo, jakoby byl Miloševič už na smrtelné posteli.
Zvrácenost tribunálu je vidět na tom, jak zachází se svědkem K. Balutovicem. Když svědek odmítl svědčit v nepřítomnosti Miloševiče (který si sám vede obhajobu a odmítá tribunálem dosazeného Kaye), tak mu začali hrozit, že bude platit poplatky za pohrdání soudem.
Soudce Bonomy šel ještě dál, když svědka nařknul z „neschopnosti logicky myslet“ když se odmítal účastnit něčeho, co by bylo nezbytně soudem v nepřítomnosti.
Svědek Bulatovic ukázal skvělý charakter a nesklonil se před hrozbami tribunálu. Přes hrozby a urážky obžaloby i soudců vytrval ve svém rozhodnutí.
Chování svědka nebylo ani v nejmenším pohrdáním soudem. Byl k tribunálu uctivý, i když tribunál nebyl uctivý k němu. Klidně a rozumně vysvětloval, že důkazy podá až v přítomnosti obžalovaného prezidenta Miloševiče. Svědek neodmítl svědčit, ale bude ochoten pokračovat pouze v případě, že bude Miloševič v soudní síni.
Sled událostí je zdá se zcela jasný:
1. Lékaři ICTY určují, že Miloševič má vysoký krevní tlak
2. Registratura ICTY zakáže Miloševičovi jít do soudní síně s omluvou, že jeho tlak je příliš vysoký, i když Miloševič do soudní síně chce jít
3. Pan Kay (vnucený obhájce) přijde k soudu s dramatickým sdělením, když prohlásí, že Miloševič je tak nemocen, že už nemůže uzdravit, nebo být opět někdy schopen vést svou obhajobu
4. Ve zlovolném porušení svých vlastních stanov a jurisprudence soudní komora rozhodne, že soud může pokračovat bez přítomnosti obviněného, tak změní soudní řízení na soud v nepřítomnosti
5. Soudní komora hrozí svědkovi obhajoby, že pohrdá soudem a zaplacením soudních výloh, pokud odmítne svědčit v přelíčení, ze kterého se stává soud v nepřítomnosti.
Načasování tohoto manévru není náhodné. Na začátku května má advokát Kay předstoupit před disciplinární komisi Nizozemské advokátní komory, protože Miloševič na něho podál stížnost, že porušuje etický právní kodex tím, že vzal obhajobu proti vůli obžalovaného.
Od okamžiku, kdy Miloševič stížnost podal, tak všechny manévry ICTY byly uskutečněny v zákulisí, aby se předešlo přijmutí případu advokátní komorou. Toto se netýká jen ICTY, ale i dokonce nizozemského ministerstva zahraničí.
Už toto samo sebou znamená, že nemáme co do činění s normálním soudem, ale s politickým nástrojem, který má přímý vliv na svrchované nizozemské instituce. Není to poprvé, kdy jsme se o tom mohli přesvědčit. Od okamžiku, kdy byl Miloševič přiveden do Haagu, jednalo nizozemské ministerstvo zahraničních věcí pod faktickou kontrolou ICTY a dokonce žádalo tribunál o schválení, zda může Miloševičovým právníkům udělit víza.
I přes řadu jejich manévrů začne na začátku května disciplinární řízení s advokátem Kayem. Pan Kay i ICTY jsou si plně vědomi, že prezident Miloševič má proti Kayovi silný argument. Není pochyb, že dnešní akce je aktem zoufalství a neschopnosti mít věci pod kontrolou. Od samého začátku byl tento tzv. „tribunál“ fraškou a čím více se snaží zachránit svoji tvář, tím více se propadají do jejich politické bažiny.
Haag, 19.dubna 2005, Slobodan Milosevic Freedom Center The Hague
Překlad Messin, 20.4.2005 ZDROJ: http://www.slobodan-milosevic.org/hague.htm