Andy Wilcoxson vysvětluje v rozhovoru pro The Serbian Times, proč Miloševič musí být odsouzen

globe-32299_960_720

„NATO a tribunál jsou zajedno“ – Jamie Shea

Periodikum The Serbian Times zveřejnilo ve svém říjnovém čísle zajímavý rozhovor. Na otázky odpovídal Andy Wilcoxson – komentátor, zpravodaj a vědec/badatel organizaceSlobodan Milosevic Freedom Center The Hague. Američan Andy Wilcoxson své zpravodajství a komentáře o aktuálním dění při procesu v Haagu pravidelně zveřejňuje na své internetové stránce.

THE SERBIAN TIMES: Pane Wilcoxsone, nejprve ze všeho se chceme zeptat, jaký je váš názor na konečný výsledek procesu s Miloševičem. Existuje alespoň malá šance, že by mohl být osvobozen?

ANDY WILCOXSON: Není absolutně žádná naděje, že by tribunál mohl Miloševičeosvobodit. Je to politicky zinscenovaný proces. Verdikt diktuje politika a nikoliv důkazy. Pokud si vzpomenete, ICTY obvinil Miloševiče, aby zajistil politické ospravedlnění agresi NATO proti Jugoslávii. Obvinili ho, když ještě padaly bomby, přestože neuskutečnili v Kosovu jediné vyšetřování.

Politická povaha tribunálu je očividná. Richard Holbrooke se jednou chlubil BBC, že použil ICTY jako „nástroj“. Holbrooke řekl: „uvědomil jsem si, že tribunál pro válečné zločiny byl velmi cenným nástrojem. Použili jsme ho, abychom drželi dva nejvíce hledané válečné zločince v Evropě mimo proces v Daytonu a použili ho jsme ho, aby ospravedlnil všechno následující.“

Stačí, když budete poslouchat úředníky NATO a situace se vám vyjasní. Mluvčí NATOJamie Shea to na tiskovkách během agrese vysvětlil: „byly to země NATO, které poskytly finance na zřízení tribunálu, financovali jsme většinu… ujišťuji vás, že my a tribunál jsme zajedno.“

Tady to máte – přímo z první ruky – ICTY je politickým nástrojem, který je koupený a placený NATO. Není žádná cesta, že by nechali Miloševiče jít.

THE SERBIAN TIMES: Byl tribunál překvapen povahou Slobodana Miloševiče? V západních médiích byl zobrazen téměř jako psychopat. Očekávala západní média u soudu právě takového muže? Jsou překvapena mravními a profesionálními charakterySlobodana Miloševiče i členy jeho kabinetu, kteří svědčili při procesu?

ANDY WILCOXSON: Myslím, že to tribunál neodhadnul. Že se přepočítal. Miloševič je prvním obžalovaným u ICTY, který se hájí sám. Domnívám se, že NATO myslelo, že pokud mu tribunál garantuje spravedlivý proces, mohli by ho nalákat, aby hrál podle jejich pravidel. Miloševič je ale mazaný, a poučil se ze svých chyb. Po tom, co byl zrazen v Daytonu a Kumanovu, si uvědomil, že Západu nemůže věřit. Uvědomil si, že tohle byl zinscenovaný politický proces už od úplného začátku. Proto odpověděl stejně. Integruje do své obhajoby politickou strategii a prezentováním své kauzy tímto způsobem poráží NATO jeho vlastní hrou.

THE SERBIAN TIMES: Pan Miloševič je obviněn z nejhorších zločinů. Poskytla do této doby obžaloba nějaký skutečný důkaz (jiný než svědectví venkovanů typu : „on říkal, že ona říkala“ ), který by dokazoval, že Slobodan Miloševič spáchal tyto zločiny?

ANDY WILCOXSON: Žaloba nedokázala, že Miloševič spáchal jediný zločin. Není žádný důkaz, že by se účastnil páchání nějakého zločinu, nebo někomu jinému nařídil, aby nějaký zločin spáchal. Všechny příkazy, které Miloševič i vysocí srbští činitelé dávali, volaly po přísném dodržování platného mezinárodního humanitárního práva a Miloševičběhem procesu tyto příkazy několikrát prezentoval.

Navíc ještě prokázal, že srbská vláda stíhala válečné zločince. U tribunálu představil tisíce stran dokumentů a povolal několik svědků, aby dokázal, že stovky srbských vojáků a policistů byly stíhány za zločiny, kterých se dopustili během válek. Srbsko nikdy nezavíralo oči nad kriminálním chováním, zvláště v řadách armády, nebo policie.

THE SERBIAN TIMES: Je skutečností, že Miloševičovo nevzdání se v Haagu je největším srbským vítězstvím od doby, kdy skončila válka v bývalé Jugoslávii? Přinejmenším nad západními médii?

ANDY WILCOXSON: Rozhodně zvítězil nad západními médii. Uvedl je do rozpaků a tím je donutil k mlčení. Ta nyní nemohou o procesu podávat zprávy, protože on nepřestává vystavovat/ukazovat všechny ty lži, které média hlásila v jejich zpravodajství o Balkánu.

THE SERBIAN TIMES: Můžou ještě soudci změnit pravidla ve prospěch Miloševiče, nebo byla záležitost hotová už v den kdy začala?

ANDY WILCOXSON: Myslím, že soudci jsou kompromitováni. U tribunálu probíhá spousta špionáže. Někteří interní pracovníci ICTY pracují pro zahraniční velvyslanectví. Dovedu si představit, že mají informace, které mohou použít k vydírání soudců, aby učinili jakékoliv soudní rozhodnutí, které chtějí.

THE SERBIAN TIMES: Pan Nice – žalobce, má před sebou skutečně těžký úkol. Jak si v soudní síni vede? Ze čtení vašich zpráv čtenáři získají názor, že pan Nice nebyl dostatečně připraven na cestu, po které se vydal.

ANDY WILCOXSON: Pan Nice dělá svou práci jako kdokoliv jiný, kdo by byl na jeho pozici. Pokouší se stíhat nevinného muže a nemá k tomu žádný důkaz. Nemyslím si, že by se někdo mohl ujmout takového úkolu a vyjít z toho dobře vypadající.

THE SERBIAN TIMES: Jste ve spojení s prezidentem Miloševičem?

ANDY WILCOXSON: Nejsem v nějakém pravidelném kontaktu s Miloševičem, ale můj kolega Nico Varkevisser je s ním v častém kontaktu. Docela pravidelně s ním hovoří po telefonu a navštěvuje ho ve vězení.

THE SERBIAN TIMES: Pokud můžu mluvit za vaše čtenáře a Srby obecně, nemůžu číst vaše zprávy ze soudní síně a nepomyslet přitom na potřebu změnit tyto zprávy na historické dokumenty. Pane Wilcoxsone, vydáte na konci procesu knihu o soudu s bývalým jugoslávským prezidentem Slobodanem Miloševičem? Uvažoval jste o něčem z toho?

ANDY WILCOXSON: Samozřejmě jsem o tom uvažoval a rozhodl jsem se, že vydám knihu. Chci vydat knihu a udělám dokumentární film.

THE SERBIAN TIMES: Jak dlouho je už existuje vaše stránka www.slobodan-milosevic.org , a kde berete finance pro vaší organizaci „Slobodan Milosevic FreedomCenter The Hague“ ? Kdo je za touto organizací?

ANDY WILCOXSON: Stránky fungují od 28.června 2002. The Slobodan Milosevic FreedomCenter bylo založeno na žádost Slobodana Miloševiče. Požádal Nico Varkevissera, aby založil organizaci v Holandsku, tak jsme tak učinili. Nikdo neposkytuje nějakou pravidelnou hotovost pro naší práci. Příležitostně dostaneme některé menší finanční dary, ale nic moc velkého. Nikoho z nás to neživí. Já pracuji jako technik televizního vysílání na plný úvazek.

Překlad Messin 13.10. 2005, ZDROJ

„Vhodnou základnou pro manželství je oboustranné nepochopení.“ Oscar Wilde