72letou srbskou ženu přivítali Albánci zabydlení v jejím domě výstřely a těžce ji zranili

globe-32299_960_720

Teror v Kosovu nevzrušeně pokračuje navzdory tisícům vojáků umístěným v provincii. 72letá srbská žena požádala albánskou rodinu o respektování úředního rozhodnutí o vrácení svého domu, který Albánci nezákonně obsadili. Utrpěla však těžká zranění.

Incident se stal 4.10.2003 v centru Gnjilane. Sofijana Jovaničová se dostavila s úředním rozhodnutím, Albánci to ale odmítli akceptovat a jeden z členů rodiny po ženě dokonce třikrát vystřelil. Srbka poté musela být hospitalizována v nemocnici v Prištině a její stav je vážný.

Mluvčí posádky OSN A.Angeli sdělila, že Jovaničová opustila svůj dům v roce 1999 poté, co se Kosovo dostalo pod kontrolu mezinárodních sil NATO. Letos se ale rozhodla vrátit a od soudu získala i rozhodnutí, které jí dávalo právo převzít svůj rodinný dům, do něhož se mezitím nastěhovala albánská rodina z okolí města. Po odchodu jugoslávských vojsk v roce 1999 a po vstupu NATO do Kosova opustilo provincii na 200.000 Srbů.

Hromadný návrat Srbů do Kosova zůstane pouhou hypotézou, pokud přetrvává nepříznivá bezpečnostní situace na tomto území pod správou OSN. „Albánci nadále střílejí po Srbech a jsou zato sotva jen popotahováni“ uvedl Miroslav, který již čtyři roky pobývá v uprchlickém středisku v srbském Bujanovaci

ZDROJ: AFP

Přidej komentář jako první k "72letou srbskou ženu přivítali Albánci zabydlení v jejím domě výstřely a těžce ji zranili"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*


„Rozdávat rady je zbytečné. Moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne.“ Mark Twain