Kauza Agima Ceku se včera neočekávaně objevila na obrazovkách TV NOVA. Poslanci branně-bezpečnostního výboru byli informací o pobytu v Cekua v ČR zaskočeni. Ceku přiletěl na chorvatský pas, takže nepotřeboval vízum a pobýval v ostravském hotelu a byl dokonce přijat náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje. O zatykači v Ostravě nikdo nevěděl.
Jiří Carbol, náměstek hejtmana: „Tady u mě byli čtyři pánové na návštěvě a to jsem netušil“. /NOVA, 3.3.2004/
Jan Vidím /ODS/: „Ten člověk měl být zadržen a předán představitelům Srbska a Černé Hory.“ /NOVA, 3.3.2004/ /Vidím zjevně netuší, že pokud se jedná a vysoce postavené albánské zločince, jako Thaci a Ceku bývají vždy propuštěni na zásah správce Kosova a do Srbska se ani nedostanou. pozn. Mess/
Ivan Langer /ODS/: „Myslím, že to bylo selhání, je to chyba“. /NOVA, 3.3.2004/
Evžen Tošenovský /hejtman Moravskoslezského kraje/: „Velmi mě udivuje, že předaný seznam neprověřuje ministerstvo vnitra“. /NOVA, 3.3.2004/
Policie se ale brání, že o pobytu nevěděla a ani vědět nemohla. Zatykač byl totiž vydán na jméno Agim Cek, bývalý kosovský velitel ovšem přiletěl pod jménem Agim Ceku.
Ministr Stanislav Gross: „Je to jiné jméno o to jedno jediné písmenko nežli ta osoba, která sem přijela“. /NOVA, 3.3.2004/ /nechce se mi věřit, že Agim Ceku je našim bezpečnostním složkám natolik neznámý, že rozhoduje jedno písmenko..pozn. Mess/
1.3. se také objevila zpráva na http://www.rozhlas.cz_zprava/106777 v níž se mimo jiné píše: Danica Hrabalová z Policejního prezídia k tomu říká pouze toto: „My můžeme vydat informaci, za kterou si budeme opravdu stát, a je tam ještě nějaká nejasnost“.
Jako poslední uvádím ukázku z Mladé fronty Dnes 26.2.2004, str. 01 – MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ, kde je informace o výcviku více než čtyřiceti příslušníků Ochranného sboru Kosova /býv. UCK/ v České republice:
Podle Tomáše Matuška ze Záchranného sboru hasičů Moravskoslezského kraje se k nám neměli šanci dostat muži, kteří spáchali zločin. „Prošli výběrem už doma a situaci sledovaly naše bezpečnostní složky. Vízum dostali jen lidé, kteří jsou čistí,“ uvedl Matušek.
Ve Frýdku Místku pobývá 44 členů jednotky rychlého zásahu Kosovského ochranného sboru, jehož členové tvořili do roku 1999 Kosovskou osvobozeneckou armádu /UCK/. Nikdo z mužů, kteří se cvičí v tuzemském výcvikovém středisku hasičů, není stíhaný pro zločiny. Členové sboru prošli bezpečnostním sítem doma i v naší zemi. Kdo nesplňoval kritéria, nedostal vízum pro vstup do ČR. /konec ukázky/
Z výše uvedeného je patrné, že Agim Ceku má chorvatský pas, což mu mimo jiné umožňuje bezvízový styk s určitými zeměmi /vč. ČR/. Pokud ho přece jenom občas zatknou na základě zatykače Interpolu, tak správce Kosova osobně intervenuje pro jeho propuštění. Máme zde ukázkový příklad toho jak „mezinárodní společenství“ kryje ve skrytých zájmech válečné zločince. Nicméně maďarští celníci na letišti v Budapešti měli alespoň tu trochu slušnosti a Agima Ceku zadrželi. To se totiž v případě hledaných zločinců dělává. U nás je tomu ale asi jinak.
Messin, 4.3.2004
Přidej komentář jako první k "Případ Agima Ceku se neočekávaně objevil včera v hlavním zpravodajském pořadu na televizi NOVA"