Němečtí vojáci sloužící v mezinárodních jednotkách KFOR v Kosovu byli obviněni z ukrývání se v kasárnách „jako vystrašení králíci“ během násilí, které zachvátilo v březnu provincii.
Do Berlína dorazila minulý týden důrazná policejní zpráva adresovaná berlínské vládě. Ta kritizuje německé vojáky za zbabělost a za selhání při potlačení albánského běsnění, při kterém zahynulo 19 lidí a asi 900 dalších bylo zraněno.
Obvinění – nejhorší adresovaná německé armádě od konce 2.světové války vycházejí od policejních úředníků UNMIK – OSN civilní správy v Kosovu.
Během dvou dnů albánský dav vyplenil a vypálil 29 srbských kostelů a klášterů v jižním městě Prizen. Několik tisíc Srbů muselo narychlo opustit svoje domovy.
Ze zprávy prosákly výňatky o chování německého kontingentu v síle 3.600 mužů, který je umístěn v Prizenu. Ty odhalují, že policie UNMIK byla při vyvrcholení vzpoury zanechána, aby se starala sama o sebe.
„Přes nepřetržité žádosti o pomoc u vojáků KFOR se nikdo z vojáků neobjevil, aby chránil policii“ píše se ve zprávě. „Němečtí KFOR se ukázali, jako naprosto neschopní provádět povinnosti, kvůli kterým sem byli umístěni“.
Další pádný důkaz byl také uveřejněn v týdeníků Der Spiegel, který přinesl rozhovory s důstojníky UNMIK, představiteli pravoslavné církve a nejmenovanými úředníky OSN v Prizenu.
Časopis uzavřel: „Němečtí vojáci utekli a skryli se jako ustrašení králíci v jejich kasárnách. Objevili se až znovu v obrněných vozidlech, kdy už albánský dav dokonal zkázu a odtáhnul pryč z místa zničení. /Albánci pobořili a vypálili kostel, který měli Němci chránit. Před kostelem byly neustále ozbrojené hlídky KFOR. pozn. Mess/
D. Hintelmann, který velí německému kontingentu KFOR v Prizenu trval na tom, že jeho muži prostě jen dodržovali zákonná pravidla. Mandát jim umožňuje použít střelné zbraně jen v sebeobraně. „Jednali jsme v rámci pravidel“ řekl Hintelmann.
Přesto důstojníci UNMIK prohlašují, že vojáci KFOR porušili své povinnosti, když je nechránili, jak to mají za povinnost.
Obvinění uvedla Schroederovu vládu do rozpaků, protože ta v minulosti chválila německý kontingent pro dobré kontakty s místními lidmi.
Po ukončení nepokojů poukazovali představitelé srbské pravoslavné církve na umístění německých vojáků v Kosovu jako na chybu a požadují jejich stažení.
Německá vláda, která až dosud odmítala veřejnou kritiku v policejní zprávě. Přesto německé ministerstvo obrany uvažuje o doporučení změnit předpisy tak, aby umožnily vojákům použít slzný plyn při zvládání nepokojů.
Tony Paterson, Sunday Telegraph /London/, 9.4.2004
O různém přístupu vojáků KFOR z různých zemí včetně ČR při nedávných pogromech v Kosovu jsem psal již dříve v tomto ČLÁNKU .
mess 13.5.2004
Přidej komentář jako první k "Sunday Telegraph: Němečtí vojáci schovaní jako králíci při nedávném násilí v Kosovu"