Globe and Mail: Další případ podvodných tvrzení politiků v zájmu války

globe-32299_960_720

Forenzní týmy v Kosovu neobjevily žádné důkazy hromadných hrobů, ale bývalá žalobkyně ICTY L. Arbourová to nechtěla slyšet

 

Kde jsou ty mrtvoly? Před útokem na Kosovo v roce 1999 tvrdil Západ, že tam při etnickém očišťování nechal srbský předák Slobodan Miloševič vyvraždil 100 000 – 200 000 osob – že se pohřešují, anebo byli pohřbeni v masových hrobech. Členové kanadského forenzního týmu, kteří zkoumali situaci v Kosovu, veřejně onstatovali, že je toto tvrzení nesmysl. Ani na albánské ani na srbské straně nejsou žádné hromadné hroby. Celkem zahynulo jen několik tisíc osob. Počty byly zkresleny, aby se ospravedlnila válka.

Poukazuje na to komentátor kanadského deníku The Globe and Mail. Jeho komentátor Lawrence Martin nemá iluze o Miloševičovi, který tento týden znovu stanul před soudem v Haagu. Avšak to nemůže být ospravedlněním válečného útoku na nějakou zemi jen tak bez důvodu. Historie útoku na Kosovo má všechny charakteristické rysy útoku na Irák. Spojené státy (tentokrát to byli Demokraté) a Británie (zase Tony Blair!) démonizují nepřítele podvodnými obviněními. Hrají na naivní média, včetně kanadských, jako by to byly housle.

Nejnovější osobou, která odhalila falešnost údajů o genocidě v Jugoslávii, je Brian Honeybourn, detektiv – odborník na vraždy z Vancouveru, nyní v důchodu. Svědčil tento týden v listě The Ottawa Citizen, že jeho devítičlenná skupina nalezla většinou jen hroby, v nichž byli pohřbeni jednotliví lidé, s dvěma výjimkami: v jednom hrobě bylo 20 mrtvol a v druhém 11. Honeybourn se diví, jak je možné, že soud v Haagu, obviňující Miloševiče z genocidy, může ještě stále pokračovat. „Zdá se, že Haag začíná panikařit.“

S forenzním týmem cestoval do Kosovat Garth Pritchard, kanadský filmař. „K tomuto masakru nikdy nedošlo.“ Pritchard se připojil k ostré kritice od šéfa forenzního týmu, Briana Strongmana, zaměřené proti kanadské právničce Louse Arbourové, mimořádné prokurátorce, která Miloševiče obžalovala. Arbourová, která nyní zastává funkci vysoké komisařky OSN pro lidskáý práva, byla zneužita jako pěšák válkychtivým Washingtonem a Londýnem, zdůraznili. „Stál jsem tam, když forenzní týmy sdělovali Louise Arbourové, že žádných 200 000 mrtvol neexistuje, ale ona to nechtěla slyšet,“ řekl Pritchard listu The Citizen.

Hned poté byla Arbourová odměněna hvězdnou kariérou. Byla jmenována k Nejvyššímu soudu Kanady a pak do OSN.

Zjištění – přesně řečeno – nezjištění ničeho – které zaznamenal kanadský forenzní tým je v souladu se zjištěními ostatních týmů expertů, kteří od ukončení války navštivily Jugoslávii. Už v době tohoto konfliktu protestoval James Bissett, bývalý kanadský velvyslanec v Jugoslávii, i Lewis MacKenzie, generálmajor s množstvím zkušeností z balkánského bojiště, ale oni i některé jiné hlasy v médiích byly přehlušeny válečným bubnováním. Americký ministr obrany William Cohen tvrdil, že se pohřešuje až 100 000 Kosovců. Tony Blair si předehrával své chování za irácké války a křičel: „Hrůza nad hrůzu!“ Prezident Bill Clinton chtěl odvrátit pozornost od svých domácích problémů, od Moniky Lewinské atd., a tak chtěl invazi NATO do Kosova.

Jestliže říkají forenzní týmy pravdu, chybějící mrtví v Kosovu jsou skandálem, který je srovnatelný s chybějícími zbraněmi hromadného ničení v Iráku. Během období pěti let podvedli vedoucí politikové své obyvatelstvo dvakrát a dvakrát je zatáhli do války, konstatuje komentátor

Překlad článku z Globe and Mail vyšel 3.9.2004 na Britských listech (www.blisty.cz )

Messin

Přidej komentář jako první k "Globe and Mail: Další případ podvodných tvrzení politiků v zájmu války"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*