Včerejší osvobozující rozsudek ICTY pro bývalého kosovského „premiéra“ Ramushe Haradinaje pobouřil a překvapil řadu zainteresovaných pozorovatelů i Bělehrad.
Kdyby ICTY měřil všem stejným metrem, nezadržoval by v současnosti na 30 srbských policistů a vojáků. Tito jsou drženi pouze na základě příkazové odpovědnosti, tedy něčeho, co u imperiálního chráněnce Haradinaje zjevně nestačilo. Ten totiž na zahájení procesu mohl v klidu čekat doma v Kosovu už od roku 2005 a dokonce se zde aktivně účastnil politického života.
Bývalý šéf UCK Haradinaj byl už léta obviňován z vražd, znásilňování, mučení a vyhánění Srbů, Rómů i Albánců. To všechno činil už od roku 1998. Haradinajovi přímí podřízení veleli komandu „Černí orli“ a v obvinění lze nalézt například i tyto detaily o jejich činnosti:
„Nejprve jedné ze zadržených osob uřízli nos, řezali je do krku, paží a stehen, vtírali sůl do jejich zranění, zašívali jim rány jehlou, zabalili tři muže do ostnatého drátu, ostny z drátu vrazili do masa pomocí „nástrojů“, poté je přivázali za motorové vozidlo a táhli je, dokud nezemřeli.“
Celý proces doprovázelo zastrašování a vraždy svědků. Proto nakonec strachy nasvědčili ani dva klíčoví svědci. To mělo na průběh procesu zásadní vliv.
Kosovský Albánec Shefquet Kabashi odmítl svědčit i prostřednictvím telemostu z New Yorku, kdy by měl změněnou tvář i hlas, aby nebyl v soudní síni poznat.
Protože svědci z minulých procesů proti Haradinajovi byli zavražděni, řekl Kabashi: „nechci ochranná opatření, protože ve skutečnosti taková účinná opatření neexistují; existují jen uvnitř této soudní síně, nikoli venku.“
Dosah kosovsko-albánské mafie, kterou NATO dosadilo v roce 1999 v Kosovu k moci, je téměř neomezený.
Ramush Haradinaj byl vždycky oblíbencem mezinárodních správců Kosova. Nejčilejší styky udržoval s Haradinajem bývalý šéf mise OSN Soeren Jessen-Petersen.
Ovšem nejtěsnější vztahy udržuje Haradinaj s Američany. Během bombardování a konfliktu v roce 1999 byl klíčovým a zpravodajským spojencem NATO a spolupracoval s americkou tajnou službou.
Podpora Američanů zašla tak daleko, že dokonce zmařili vyšetřování policie OSN, která se snažila vyšetřit jednu z Haradinajových přestřelek. Po zuby ozbrojený Haradinaj tenkrát se svou bandou přitáhl nad ránem k domu jednoho ze svých albánských konkurentů a chystal se ho zabít. K přestřelce došlo v americkém sektoru Kosova a američtí důstojníci ze základny Camp Bondsteel odstraňovali soudní důkazy o přestřelce, což zahrnovalo i vyjmutí kulek ze zdi domu.
Po přestřelce byl navíc zraněný Haradinaj pečlivě přepraven Američany vrtulníkem na základnu Camp Bondstell, odkud posléze pokračoval na doléčení až na další americkou základnu v Německu. Vyšetřovatelům OSN byl k němu zamítnut přístup.
Vyšetření incidentu bylo potlačeno pod tlakem USA, jak sdělil vyšší důstojník policie OSN, uvádí Agence France Presse – English, October 25, 2000, Wednesday ”Ramush Haradinaj: Kosovo’s heavyweight outsider”
Tolik jen k dokreslení temného obrazu tohoto člověka a jeho vztahů se Západem.
Není divu, že se z Bělehradu ohledně osvobozujícího rozsudku ozývají velmi ostrá slova. Premiér Koštunica ho označil za výsměch spravedlnosti.
„Ostudné rozhodnutí nám ukazuje, že cílem tohoto soudu není spravelnost“ prohlásil Koštunica. „Je to nový a velký zločin na vrcholu Haradinajových zločinů,“ dodal srbský premiér.
Messin, 4.4.2008
Zdroje:
http://www.spectator.co.uk/index.thtml
Přidej komentář jako první k "Skandální osvobození Ramushe Haradinaje"