Bývalý italský generál: Každé ráno jsme nacházeli těla mrtvých Srbů

globe-32299_960_720

Řím – Maura Del Vecchio, bývalý generál italské armády , velící jednotce 7.000 vojáků, která vstoupila v červnu 1999 do Kosova po ukončení bombardování NATO, řekl italskému týdeníku “Panorama”, že během prvních třech týdnů mandátu “přicházely každé ráno na jeho stůl zprávy o nalezených mrtvých tělech zabitých Srbů a Romů”, ale že to bylo zakázané téma, o kterém nebylo dovoleno hovořit s novináři.

“Zabíjení pokračovalo později dál, ale ne tak často. Ti, kteří z Kosova neutekli, permanentně riskovali zabití či únos. Opuštěné srbské domy byly srovnány se zemí nebo zapáleny. Albánci také napadali kostely a kláštery. Jejich záměrem bylo vymazat každou stopu srbské přítomnosti v Kosovu.”, řekl v rozhovoru Del Vecchio. Dnes tento muž reprezentuje Demokratickou stranu v Italském senátu. Týdeník “Panorama” poprvé zveřejnil fotografie srbských obětí, vyfocené italskými vojáky v roce 1999.

“Nikdo nesbíral srbská těla, která ležela na všech možných místech. Matky a ženy unesených Srbů prosily o nalezení svých nejbližších, ale většina z nich nebyla nikdy nalezena, dokonce ani těch, co byl mrtví,” řekl Del Vecchio.

Podle italského týdeníku bylo “hrůznou skutečností” že 70 procent z celkového počtu unesených kosovských Srbů zmizelo po červnu 1999, kdy válka oficielně skončila.

Časopis dále vlastní fotografie, které v roce 2003 nalezli vojáci UNMIK v Decani, ale nepublikoval je, protože byly “hrůzostrašné”. Ukazují smějící s vojáky UCK s uříznutou hlavou srbského záložníka. Další fotografie je ukazuje, jak dávají do pytle nejméně dvě další uříznuté hlavy. Týdeník dále informuje, že v době pořízení fotografií byla oblast pod velením Ramushe Haradinaje.

Překlad Messin, 10.1.2009

Zdroj: http://www.blic.rs/society.php?id=3605