Šéf srbské diplomacie: Čas ukončit kolonizaci Balkánu

globe-32299_960_720

Neokoloniální absurdity

Šéf srbské diplomacie, který je nyní na oficiální návštěvě ve Washingtonu, se ve středu nechal slyšet, že je čas ke změně vládního uspořádání v Bosně, které bylo zavedeno po uzavření Daytonských dohod v roce 1995. Podle něj je třeba umožnit skutečnou samosprávu, namísto současné vlády „místokrále“ jmenovaného OSN.

Ministr zahraničí Vuk Jeremič řekl listu Washington Times, že je „bizarní a nelogické, aby se OSN řízený protektorát stal (v lednu) členem Rady bezpečnosti“.

„Musíme se rozhodnout, zda v Bosně umožníme demokracii. Nebo můžeme říci – toto není stát, toto je protektorát a my se mu chystáme vnutit vysokého zástupce s pravomocemi guvernéra, jako byl místokrál v Indii. Možná to potřebujeme, ale pojďme potom přestat předstírat, že je Bosna stát,“ řekl Jeremič.

„Pojďme se rozhodnout, jestli to bude protektorát nebo demokracie,“ řekl ministr. „Věříme v možnost demokracie a chci o tom mluvit s lidmi v americké administrativě.“

Ministerský předseda Republiky Srbské v Bosně (RS) Milorad Dodik naprosto podporuje tuto pozici srbského ministra.

„Jeremič má naprostou pravdu, Bosna a Hercegovina je skutečně protektorátem, ale žádný z činitelů to nepoví nahlas. Stav ilegálního protektorátu, který je v rozporu s dohodou z Daytonu, pokračuje po celá léta až do teď. Je to dohoda z Daytonu, která garantuje suverenitu Bosny a Hercegoviny, a nikoliv koloniální stav a různé pochybné triky za kulisami vysokého zástupce. Každý si je plně vědom, že právě rozhodnutí vysokého zástupce jsou největším zdrojem nestability v Bosně,“ řekl Dodik.

Kosovo je navždy Srbsko

Co se týče případu odtržení provincie Kosovo, je srbský ministr zahraničí přesvědčen, že Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) rozhodne ve prospěch zachování srbské svrchovanosti a územní integrity.

„To je poprvé, co ICJ vyjádří svůj názor k legalitě ve věci odtržení,“ poukázal ministr. „Rozhodnutí ICJ v tomto případu určí běh událostí v budoucnosti,“ řekl Jeremič.

V rozhovoru pro bělehradský deník Blic v souvislosti s jeho návštěvou Washingtonu Jeremič řekl, že si nedovede představit „21. století, ve kterém je věc odtržení ponechána na svobodné vůli etnickým menšin, které prohlásí, že nejsou spokojeny se způsobem, jakým hlavní stát zachází s jejich lidskými právy.“

„Tohle by byl hodně nestabilní svět. Proto věřím, že soud rozhodne ve prospěch zachování svrchovanosti a územní integrity suverénního demokratického státu. Kromě toho, cokoliv se stane, jsme vázáni především srbskou ústavou. Přesto však bychom neměli takto vstupovat do tohoto komplikovaného a globalizovaného procesu, když máme nejlepší možnost vyhrát právě na poli mezinárodního práva,“ řekl ministr.

„Bělehradská vláda neuzná Kosovo, za žádnou cenu, ani když soud rozhodne ve prospěch Prištiny,“ zdůraznil Jeremič. „Tak dlouho, jak dlouho bude existovat srbská ústava, založená na demokratickém základě v této zemi.“

Překlad Messin: 27.4.2009

Zdroj: http://de-construct.net/e-zine/?p=5680