Občanské sdružení Přátelé Srbů na Kosovu podpoří příslušníky kosovských menšin

globe-32299_960_720

Praha 27. dubna 2009

Občanské sdružení Přátelé Srbů na Kosovu podnikne od 29. dubna do 6. května svoji druhou cestu do Kosova. Členové o. s. navštíví příslušníky srbské menšiny ve městě Orahovaci, romské a srbské obyvatele kontejnerových sídlišť pro uprchlíky ve městě Gračanici, dále pak srbské enklávy ve vesnicích Cernica, Osojane, Šajnovac a Veliká Hoča. Cílem cesty je vyjádření podpory srbským rodinám, které se rozhodli v Kosovu zůstat a předání humanitární pomoci. Především se bude jednat o školní pomůcky a hračky pro děti. V rámci cesty chce o. s. také navštívit romské utečenecké tábory v Osterode a Česmin Lugu. Romské rodiny zde trpí velmi špatným zdravotním stavem, který souvisí s tím, že se tábory rozkládají na haldách vysoce toxické hlušiny z olověných dolů v těžební oblasti Trepča. Část humanitární pomoci je určena také těmto rodinám.

Občanské sdružení Přátelé Srbů na Kosovu bylo založeno 6. května 2008. Cílem a předmětem činnosti sdružení je přispívat k rozvoji přátelských vztahů mezi Čechy a Srby a podporovat Srby žíjící v Kosovu a Metochii. Od února letošního roku jsou v provozu webové stránky sdružení: www.kosovoonline.cz. Občanské sdružení vychází ze skutečnosti, že podpora a humanitární sbírky jsou v České republice konány zejména ve prospěch kosovských Albánců, kdežto o. s. má v úmyslu tento rozdíl v pomoci alespoň částečně vyrovnat.

19. května 2008 členové o. s. spolu se skupinou studentů českých vysokých škol a dalšími sympatizanty společně odjeli na týden do Kosova. Cílem cesty bylo osobní vyjádření podpory místním Srbům a distribuce humanitární pomoci. Účast na cestě do Kosova byla také nabídnuta zástupcům vlády ČR, tuto možnost nikdo z nich nevyužil. Během pobytu v Kosovu, vláda na svém výjezdním zasedání v Teplicích dne 21. května zařadila jednání o uznaní Kosova jako mimořádný bod programu a tzv. Republiku Kosovo uznala.

Zdroj: Tisková zpráva Občanského sdružení Přátelé Srbů na Kosovu (zaslal člen o.s. Karel Hyka)