Může za útok chemickými zbraněmi v Sýrii Asad?

globe-32299_960_720

Je režim Bašára Asada zodpovědný za útok chemickými zbraněmi v severní Sýrii? Odborníci naznačují, že by to mohli být džihádističtí rebelové. Nebylo by to poprvé.

Při podezřelém útoku chemickými zbraněmi bylo zabito ve městě Chán Šajchún na 80 lidí. To je zatím jediná jistá věc. Západní prohlášení házejí vinu na syrského prezidenta Bašára Asada, což Damašek a Moskva odmítá.

Syrský režim nemusel mít přesvědčivý motiv, věří Günther Meyer, ředitel Centra pro výzkum arabského světa na Univerzitě Johannese Gutenberga v Mohuči. „ Z útoku chemickými zbraněmi mohly profitovat pouze ozbrojené opoziční skupiny,“ řekl DW. „Ze zdí za zády neměly šanci režim napadnout vojensky. Jak ukazují nedávná prohlášení prezidenta (Trumpa), akce takového druhu by umožnily přinést další podporu proti-Asadovským silám.“

Prezident Obama věhlasně vytáhnul v roce 2012 „červenou čáru.“ „Vyjasnili jsme Asadovu režimu, i ostatním hráčům v poli, že použití chemických zbraní je pro nás překročením červené čáry. To by mohlo změnit můj kalkul,“ řekl tehdy. Meyer toto prohlášení považuje za „výzvu oponentům Bašára Asada k použití chemických zbraní a učinit za to odpovědným Asadův režim.“

Chemické zbraně rebelů  

 

V roce 2014 informoval investigativní novinář Seymour Hersh o schopnosti opozičních sil použít chemické zbraně. V článku pro London Review of Books získal Hersh dokumenty z Defence Intelligence Agency (DIA), vlastní špionážní organizace Pentagonu. Ty tvrdily, že Al Nusra Front, syrská odnož A-Káidy, měla přístup k nervovému plynu sarin. Chemický útok v Ghoutě na předměstí Damašku v srpnu 2013, ze kterého byl obviňován Asad, byl podle Hershova článku proveden povstalci. Předpokládali, že tak Asad překročí Obamovu „červenou čáru“ a zatáhnou USA do války.

Útok v Ghoutě

 

Tehdejší Obamův ředitel Národní zpravodajské služby James Clapper dokázal Obamu odradit od nařízení raketového útoku střelami s plochou dráhou letu, jak uvádí nově vyšlá kniha blízkovýchodního experta Michaela Lüderse. Lze předpokládat, že rozhodujícím faktorem byla analýza chemických zbraní použitých v Ghoutě, provedená britskou vojenskou laboratoří, která zjistila, že použitý plyn byl jiného složení, než jaký vlastní syrská armáda.

K útoku došlo, když byli v zemi na Asadovo pozvání zbrojní inspektoři OSN, řekl Meyer. Asad je požádal, aby vyšetřili chemický útok z března 2013 vně Aleppa, který zabil syrské vojáky.

„Nedává smysl, aby režim prováděl útok s inspektory v zemi,“ řekl.

Bývalý zbrojní inspektor Richard Lloyd a profesor MIT Theodor Postol vznášejí další pochybnosti o roli Asada při útoku v Ghoutě. V roce 2014 hlásili, že chemické zbraně mohly být vystřeleny pouze z území drženého rebely, s doletem až 2,5 km.

Chemické zbraně jako odstrašující prostředek

 

„V době útoku v Ghoutě měla syrská vláda přístup k přibližně 600 tunám materiálu, potřebného pro sarin a yperit. Zásoby měly vyvážit izraelský nukleární arsenál,“ říká Meyer. „Izrael má odhadem 200 jaderných zbraní,“ řekl. “Chemické zbraně jsou něco jako atomové zbraně chudých.“

USA hlásily, že tyto chemické zbraně byly zničeny v roce 2014, i když ve stavu okolního zmatku a včetně válečné zóny se to těžko potvrzuje.

Role Al-Káidy  

 

Nikdo nemůže říci, jak se vyvíjela situace od prohlášení DIA z roku 2013 ohledně zbraní Al Nusra Front. Tato pobočka Al-Káidy je v současnosti nejvýznamnější povstaleckou skupinou v severní syrské provincii Idlib, říká Meyer. Společně s dalšími džihádistickými extremisty se de facto stala „vládcem Idlibu.“

Asad neváhal použít kruté prostředky, aby zůstal u moci. V konfrontaci s nejnovějším použitím chemických zbraní zůstává věrohodnou otázkou, proč by měl proti sobě Asad poštvat světové veřejné mínění v době, kdy začíná být akceptována jeho pokračující vláda.

Překlad Messin                 

 

 

 

Zdroj: http://www.dw.com/en/is-assad-to-blame-for-the-chemical-weapons-attack-in-syria/a-38330217

 

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat