Další obvinění za válečný zločin během operace Bouře

globe-32299_960_720

Úřad srbského prokurátora pro válečné zločiny potvrdil podání obžaloby za další zločin během nechvalně známé operace Bouře, kterou v srpnu 1995 provedla chorvatská armáda.

Případ se týká chorvatských vojenských letadel, která 9. srpna 1995 zaútočila na srbské uprchlíky u Banacki Petrovac v Bosně a Hercegovině, kdy bylo zabito devět lidí – čtyři děti a šest dospělých a dalších 50 bylo zraněno.

Podle deníku Politika byla obžaloba vznesena proti bývalému zástupci velitele chorvatského letectva, veliteli eskadry a pilotovi, který provedl bombardování.

Srbský právník Dušan Bratič předložil jako důkaz prohlášení bývalého chorvatského prezidenta Franja Tudjmana na schůzce s generálním štábem chorvatských ozbrojených sil na ostrovech Brijuni dne 31. července 1995.

Bratič uvedl, že na schůzce se projednával operační plán „Bouře 95“. Dodal, že příslušné přepisy byly zveřejněny při soudním procesu s chorvatskými generály Ante Gotovinou a Mladenem Markačem u tribunálu v Haagu.

Bratič uvedl, že z přepisů lze vyvodit „jasný genocidní záměr“.

„Existoval právní spor, zda Tudjman zmiňoval srbské ozbrojené síly, nebo Srby obecně, když nařídil útok. Pozdější svědectví jasně ukazují, že se rozkaz týkal jak ozbrojených sil, tak obecné populace,“ dodal Bratič.

Více o operaci Bouře, ve které úmyslnou chorvatskou palbou zahynuli i dva čeští vojáci, si přečtěte například zde.

Messin, 27. 8. 2018

 

Zdroj:  https://www.b92.net/eng/news/crimes.php?yyyy=2018&mm=08&dd=27&nav_id=104939