Dětské oběti dronů vystoupí na brífinku v Kongresu USA

globe-32299_960_720

Dvě děti, zraněné útokem dronu na severozápadě Pákistánu, při kterém zemřela jejich babička, se společně s otcem objeví na brífinku v Kongresu Spojených států.

Učitel základní školy v severním Vazíristánu, Rafiq ur Rehman, a jeho děti Nabila (9) a Zubaire (13) se účastní brífinku o dronech, oznámeného kongresmanem Alanem Graysonem. Rehmanova 67letá matka byla v říjnu 2012 zabita při tom samém útoku, který zranil jeho děti.
Bude to poprvé, kdy členové Kongresu uslyší svědectví přímo od civilních obětí útoku dronů, prováděných v tajné kampani CIA.
„Těším se na slyšení obětí úderu dronů,“ řekl kongresman Grayson. „Pokud jde o otázky národní bezpečnosti, jako jsou útoky drony, je důležité slyšet nejenom zastánce těchto útoků, ale také jejich oběti. Mají jedinečnou perspektivu podělit se s Kongresem, a doufám, že moji kolegové se 29.října této významné události zúčastní.“
Obamova administrativa nicméně pokračuje v blokování právníka obětí Ahakzada Akbara od účasti na brífinku tím, že mu neposkytla vízum. Do roku 2010 přitom cestoval právník do USA pravidelně. Když ale v roce 2011 začal zastupovat oběti útoků dronů CIA, začal mít náhle se získáním amerického víza potíže. Současný případ je již druhý, kdy USA selhaly v udělení viza panu Akbarovi na akci v USA.
Brífink se bude konat v úterý 29.října v 10 hodin na adrese 2237 Rayburn House Building, Washington, DC.
Překlad Messin, 22.10.2013