Paul Craig Roberts: Americké požadavky na Sýrii jsou neuskutečnitelné

globe-32299_960_720

Existuje vůbec ještě někde na světě osoba, která si stále myslí, že je v Bushověadministrativě kousíček rozumu? Pokud ano, tak dotyčné osobě doporučuji přečíst si příkazy Johna Boltona Sýrii, které se objevily 24.ledna 2006 v on-line verzi izraelského listu Haaretz.

Nekonzervativnímu válečnému štváči Boltonovi, který je nepotvrzeným velvyslancem u Spojených států u OSN, se podařilo dosáhnout toho, že Rada bezpečnosti OSN 23.ledna nařídila Sýrii rozpustit a odzbrojil libanonské milice. Bolton říká: „doufám, že to v Damašku čtou velmi pozorně a potom vyhoví/podrobí se.“

Jak může Sýrie splnit tento požadavek?

Minulý rok Sýrie vyhověla americkým požadavkům stáhnout své vojáky z Libanonu. Jelikož nyní Sýrie není v Libanonu vojensky přítomna, nemůže tedy nijak odzbrojit místní policii, natož šíitské milice, které porazily izraelskou armádu, vyhnaly jí z Libanonu, a mají také své zástupce libanonském parlamentu.

Po třech letech nepředstavitelných vydání se nepodařilo americké velmocenské armádě odzbrojit nedávno vytvořené irácké milice. Přesto si idiot Bolton myslí, že maličká Sýrie může odzbrojit libanonské milice, které porazily brutální izraelskou armádu.

Sýrie nikdy nebyla v Libanonu jako dobyvatel, nebo útočník, jako jsou USA jsou v Iráku a Izrael na Západním břehu a Golanských výšinách. Sýrie byla pozvána do Libanonu libanonskou vládou za mírovým účelem, aby přidala váhu místní armádě a místním milicím při vytváření stability po americkém, palestinském a izraelském fušování, které přineslo nepořádek a masivní krveprolití.

Dokud nebyly syrské jednotky staženy, tak tvořily jejich vojáci protiváhu vůči šíitským milicím. Nyní, když se šíitský půlměsíc šíří z Iránu přes Irák do Libanonu, jsou hloupíneokonzervativci konfrontováni s chybami vlastního vedení a nesmyslností svých představ. Bushova administrativa se pokusila vytvořit ze Sýrie cíl amerického útoku tím, že požadovala její stažení z Libanonu. Neokonzervativci (neocons) se domnívali, že Sýrie odmítne a proto se stane terčem démonizace a invaze.

Bohužel, Syřané odešli. A teď je tu problém, jak zastavit šíitský postup, který roste uvnitř Libanonu, stejně jako pohyb skupin Hizballáh a Amal. Boltonovo řešení je směšným pokusem obrátit Sýrii do služeb neokonzervativců a nasadit jí do války s milicemi. Jinak Bolton zamýšlí odsoudit Sýrii za „neuposlechnutí“ a znovu je zastrašovat americkou invazí.

Bude zajímavé sledovat, koho se Sýrie bojí více. Jestli milicí, které triumfovaly nad izraelskou armádou, nebo amerických jednotek, které byly poraženy v Iráku.

Messin, 25.1. 2006 Zdroj