Zpráva OSN odhalila peklo v libyjských věznicích

globe-32299_960_720

Dnes zveřejněná zpráva Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva odhalila děsivou realitu „osvobozené“ Libye. Jakoby nechutné umučení Muammara Kaddáfího předznamenalo směr, kterým se bude ubírat válkou zničená země. Libye byla přitom dříve z hlediska regionu vyspělou zemí, kde předtím nalezlo živobytí velké množství zahraničních dělníků – obyvatel států chudších zemí Afriky. To vše je ale dnes už světlou minulostí. Zmínění dělníci se stali prvními oběťmi rebelů, hojně podporovaných Západem.

Spolu s chaosem  a rozkladem hospodářství země přichází dnes i zpráva OSN.  V celé Libyi je na 8.000 lidí vězněných bez obvinění a přístupu k právníkům, nebo jakékoliv možnosti obrany. Vládou nekontrolované milice bezdůvodně z domovů unesly řadu mužů, které potom ve svých věznicích podrobily krutému mučení, zahrnující anální znásilnění lahvemi a nábojnicemi. Běžné je také trápení hladem a hrozné hygienické podmínky.
Podobná situace vládne ve dalších podobně „osvobozených“ zemích, jako je Afghánistán, či Irák. I zde byli a v mnoha případech stále jsou věznění nevinní lidé celé roky bez soudu a obvinění. Došlo zde ke krutému mučení, například k vrtání otvorů do lebky vrtačkou (Irák) apod.
Tragická situace v Libyi by měla být varováním ohledně možné podobné budoucnosti Sýrie. Ještě stále snad trvá naděje, že tato v minulosti relativně stabilní země neskončí pod vládou lidí, kteří nyní bojují „proti režimu“ prezidenta Asada. Je to bohužel stejná sorta lidí, která mučí po celé Libyi, proto je potřeba všemi prostředky zabránit, aby se bez kontroly ujali moci.
Messin, 2.10.2013
 
Zdroje: http://unsmil.unmissions.org/Portals/unsmil/Documents/Torture