The Independent: OSN poprvé přiznala civilní oběti při razii mírových jednotek na Haiti

globe-32299_960_720

OSN poprvé přiznala, že množství civilistů se mohlo stát „vedlejšími oběťmi“ a být zabito při kontroverzní akci mírových jednotek na Haiti. Přiznání bude pravděpodobně souviset se zvyšujícím se napětím uvnitř hlavního města Port-au Price, které je právě drceno vlnou násilí a chaosu – a nedávnou sebevraždou vojenského velitele jednotek OSN – tak jako s přípravami na velmi důležité volby.

Obsah vnitřního vyšetřování, který byl postoupen listu The Independent říká, že množství lidí se mohlo dostat do křížové palby mezi jednotkami OSN a členy ozbrojeného gangu, vedeného dobře známým vůdcem Emanuelem „Dread“ Wilmem. Zpráva tvrdí, že jednotky OSN střílely pouze v sebeobraně.

Zásah více než 400 vojáků se konal letos v červenci v chudinské čtvrti Cite Soleil, a jeho cílem/záměrem bylo rozdrtit gangy zodpovědné za pokračující násilí a únosy v hlavním městě. Mnoho z těchto gangů jsou stoupenci bývalého prezidenta Jeana-Bertranda Aristida. Pan Aristide, demokraticky zvolený a s drtivou podporou mezi chudými, byl vyhnán ze země před dvěma lety po vzpouře, organizované především členy obchodní elity, která obdržela podporu od Spojených států.

Video zhotovené po razii ukazuje množství těl očividně neozbrojených obětí. Svědci řekliThe Independent, že bylo zabito více než 23 lidí – mezi nimi i žena a dva malí synové pana Frediho Romeluse – obyvatele Cite Soleil, který řekl reportérům, že jednotky OSN spustily palbu na jeho domov. „Obklíčili náš dům… běžel jsem a myslel si, že žena a děti jsou zamnou. Jenomže oni nemohli vyjít a vojáci (OSN) stříleli do domu,“ řekl Romelus.

Přiznání mise OSN (MINUSTAH), že civilisté mohli být zabiti „v průběhu operace a násilných srážkách“ nijak neulehčí obtížnou situaci na Haiti, kde byly už několikrát za sebou zrušeny prezidentské volby. Neustálé odklady jsou omlouvány násilím a problémy s distribucí volebních lístků.

Podnikatelská komunita už stávkou vyzvala OSN, aby udělala více pro zastavení násilí. Jenomže stoupenci vyhnaného prezidenta Aristida říkají, že to ve skutečnosti není noc jiného než další záminka pro zadržování/chytání členů jeho (Aristidovy) strany Lavalas. Bojovníci za lidská práva podrobně vylíčili obecně rozšířené odstraňování/zakazování/potlačování členů strany Lavalas prozatímní (dosazenou a nezvolenou) vládou a haitskou národní policií.

Mezi nejvýraznější případy sledované organizací Amnesty International patří kauza Otce Gerarda Jean-Justeho (59) – katolického kněze s nedávno diagnostikovanou leukémií, který je přítelem pana Aristida. Otec Gerard Jean–Juste je zadržován pro podezření ze zapletení do vraždy, ale Amnesty International říká: „je to vězeň svědomí, který byl zadržen pouze pro mírové uplatňování svého práva na svobodu projevu“.

Navzdory připuštění, že civilisté mohli být zastřeleni, OSN tvrdí, že většina mrtvých z letošního července byla ve skutečnosti zabita jinými členy gangu v odvetě za kolaboraci s OSN, nebo při dalších „oslavách“ smrti pana Wilma. Videozáznam je představován jako „jasný případ“ dezinformace.

Na Haití sídlící novinář Kevin Pinta – hlava týmu, který pořídil videozáznamy, odmítá tvrzení OSN. „Já osobně jsem předal kopii videa /vyslanci OSN/ Valdesovi na letišti JFK. Představuje to jako propagandu a lži, bez toho, aby se na to podíval. Přichylují se k těmto řečem/Jsou náchylní („predisposed“) toto říkat. Nechtějí vidět důkazy.“

Pinta se nedávno setkal s panem Romelusem, jehož rodina byla zabita. „Jeho život byl zničen. Když ho mohu najít já, proč by ho nemohla najít OSN a vyslechnout ho?“

Novinář Kevin Pinta říká, že OSN nyní založila systém „vložených“ novinářů k jednotkám mírových dozorčích. (termín „embedding journalist“ – něco jako spřátelený, či vložený novinář – známé už například z Iráku, kde tito novináři jezdili s Američany na tancích a podávali jen vhodné zprávy z bojiště, pozn. Mess) Pinta dále říká, že USA a Kanada financují programy na vyškolení haitských novinářů. „To oni chtějí kontrolovat média a ještě k tomu nás obviňují z dezinformací.“

Mezitím úřady vyšetřují jasnou sebevraždu vojenského velitele MINUSTAH, brazilského generála jménem Urano Teixeira da Matta Bacella, jehož tělo bylo objeveno v hotelovém pokoji tuto sobotu. Pan Bacella převzal velení jednotek OSN letos v září a nebyl zapojen do kontroverzního nájezdu v červenci.

Překlad Messin, 12.1. 2006

ZDROJ: http://news.independent.co.uk/world/americas/article337553.ece

Skvělý článek kanadského profesora Michela Chossudovského: O co jde na Haiti, naleznete česky ZDE: http://sweb.cz/messin/haiti.html