Fallúdža, 4.ledna 2004 (IRIN) „Bylo opravdu skličující vyzvedávat mrtvá těla ze zničených domovů, obzvláště děti, Je to nejsmutnější situace v jaké jsem byl od začátku války“ řekl Dr. Rafaah al-Iyssaue – ředitel hlavní nemocnice ve Fallúdži, která je vzdálena asi 60km od Bagdádu.
Podle ředitele, vyzvedl nemocniční záchranný tým už více než 700 těl ze sutin v místech, kde kdysi stály domy a obchody a z toho je více než 550 žen a dětí. „Našli jsme jen malé množství mužů a ti byli převážně staršího věku“, dodal Dr. al-Iyssaue.
Doktoři z nemocnice říkají, že mnohá těla nalezli znetvořená, některá bez nohou a rukou. Dvě děti nalezené ve svých domovech zemřely podle nemocničních specialistů pravděpodobně na podvýživu.
Al-Iyssuae podotýká, že tato čísla se týkají jen 9 čtvrtí města a že do 18ti dalších čtvrtí se zatím nedostali. Čekají na pomoc iráckého Červeného půlměsíce (IRCS) který by jim mohl pomoci k získání povolení vstoupit do dalších částí města, čemuž se Američané snaží zamezit.
Ředitel zdůraznil, že mnoho civilistů bylo už pohřbeno v části Garma a Amirya již téměř před třemi týdny a tato těla také nebyla započtena.
Úředníci IRCS sdělili, že potřebují více času na přesné spočtení obětí a také, že město je naprosto neobyvatelné.
Irácké ministerstvo zdravotnictví, které je poslušné Američanům sdělilo, že také vyšetřuje počty mrtvých, ale že bylo údajně zabito málo žen a dětí. Dodalo. že spolupracuje s americkými silami na obnovení zdravotního systému uvnitř města.
Obyvatelé, kteří se po mnohahodinovém čekání vrátili do města, shledali, že většina jejich domovů je totálně poničena boji, které začaly už před měsícem strašlivým drcením všeho ve městě dělostřeleckou palbou a dlouhodobým bombardováním ze vzduchu. Tehdy v původně téměř 300.000 městě podle odhadů ještě byly desítky tisíc civilistů, kteří město neopustili. Po zahájení útoku již nebylo možno z města uniknout a Američané stříleli na vše, co se pohnulo. Mnoho lidí nemohlo opustit své domy a tak zemřelo například žízní, protože veškerá infrastruktura tohoto velkého města byla již zničena Američany. Paradoxem zůstává, že Američané po ovládnutí většiny města prohlásili, že se většině rebelů podařilo z města uniknout. Před útokem jsme však byli krmeni prohlášeními, že město je neprodyšně uzavřeno a neproklouzne ani myš.
Obyvatelé si stěžují, že musí čekat mnoho hodin, než jsou americkou armádou vpuštěni do města.
Mluvčí US Marines Clark Mathew sdělil, že noční útoky rebelů stále pokračují v některých částech města. Američané oznámili obyvatelům města, že od 18.00 do 6.00 platí zákaz vycházení. Mathew zároveň slibuje, že situace bude plně pod kontrolou do konce měsíce a že potom může začít „rekonstrukce“ Fallúdži.
„Američané říkají, že Fallúdža bude brzy přestavěna, ale já nevěřím, že město nabídne alespoň minimální podmínky pro život v průběhu dalšího roku. Stále zkoumám, čemu to vlastně říkají demokracie“ říká Muhammad Kubaissy, civilista z Fallúdži, jehož domov a dva obchody byly zcela zničeny těžkou palbou Američanů.
„Měli nám přinést svobodu, ale všichni Iráčané jsou nyní vězni ve svých domovech“, dodal.
„Ve Fallúdže je nemožné bydlet. Není tam voda, elektřina, nebo čistička odpadních vod. Ani nemocnice nemohou zajistit minimum ochrany pro všechny rodiny z města. Nemáme dost léků a můžete cítit zápach těl ve vzduchu“ říká ředitel nemocnice Al-Iyssuae.
Obyvatelé Fallúdže požádali iráckou „vládu“ o povolení vstupu do města novinářům a TV reportérům, aby mohli ukázat realitu.
Vláda dovolí novinářům vstup jen se zvláštním průkazem, který mají mít údajně kvůli vlastní bezpečnosti. Mnoho novinářů bylo vráceno pryč od Fallúdži, když neobdrželi povolení od amerických jednotek, které střeží město.
„Potřebujeme někoho, kdo ukáže realitu ve Fallúdži. I když tu jsou někteří novináři, tak jsou doprovázeni americkými vojáky. Potřebujeme někoho, aby nám pomohl. Svět by měl vidět skutečný obraz Fallúdži“ řekl Abbas al-Zubeiny.
Z našeho tisku se Fallúdža už dávno vytratila. Američanům se včasným obsazením nemocnice a zničením zdravotního střediska ve městě hned na začátku útoku podařilo zamezit nevhodným zprávám o civilních obětech, jaké přicházely po prvním útoku před několika měsíci. Doktoři byli totiž hlavním zdrojem zpráv o mrtvých civilech. V našem tisku (např. MF Dnes) jsme během masivního ničení města mohli číst titulky „Útok na město teroristů„…Články podobného typu nepotřebují komentář a je jasné, že autoři podobných článků mají daleko k objektivitě. Spíše to vypadá na napomáhání válečnému zločinu.
Messin, 6.1.2005 ZDROJE: http://globalresearch.ca/articles/IRI501A.html