Směšné „syrské rozhovory“: mrtvé hned po příjezdu

globe-32299_960_720

Stephen Lendman, GlobalResearch

Rozhovory s Sýrii jsou řízeny k nezdaru. Většina médií neustále lživě nazývá pět let trvající otevřenou agresi USA proti národu pouhou „občanskou válkou“.

Nic „občanského“ v tom ale není. Sýrie byla napadena, Washington použil ISIS a další teroristické skupiny, naverbované ze spousty zemí.

Obama nevede válku k ukončení. Chce změnu režimu, chce vyloučit Asada a stoupence kolem něho, eliminovat soupeře Izraele, izolovat Írán, instalovat prozápadní loutkovou vládu, proměnit Sýrii ve vazalský US-kontrolovaný stát, vhodně balkanizovaný pro snazší kontrolu, jehož obyvatele chce nemilosrdně a krutě využít.

Obama nese plnou zodpovědnost za genocidní masové vraždění, hrozné ničení, města, obce a vesnice proměněné v sutiny, nejtěžší uprchlickou krizi od druhé světové války ze všech amerických imperiálních válek po útocích z 11. září 2001 (9/11).

Jak může existovat v Sýrii mír, když by jeho dosažení mařilo agendu Washingtonu?

Jak je možné řešení konfliktů s USA a Saúdy podporujícími teroristické skupiny, bezohledné vrahy odpovědné za děsivá zvěrstva, do značné míry reprezentujícími opozici?

Není jisté, zda mají v úmyslu přijít, nebo bude jejich taktikou jednání vůbec nedosáhnout, nemožnost dohody, požadavky a nezapojení se do seriózních rozhovorů.

Zdá se, že klíčoví partneři v NATO, Izrael a Saúdy vedené státy Perského zálivu zorganizovali fraškovitý scénář, fantastické rozhovory odsouzené k selhání, ze kterého je neprávem obviňován Asad.

Zastupuje je vyslanec Ligy arabských států/OSN v Sýrii Staffan de Mistura. Jeho páteční komentáře nebyly uklidňující:

„(Saúdy podporovaný) Vysoký jednací výbor (teroristické skupiny HNC) se po získání záruk amerických a OSN rozhodl účastnit ženevských rozhovorů.“

Přesně nevysvětlil, či „účast“ neznamená rozvrácení jednání. Rada bezpečnosti OSN souhlasila s formátem jednání v rezoluci č. 2254.

Vyzývá oponující strany k setkání v lednu pod záštitou OSN a k zahájení politického procesu směřujícího k založení „všezahrnující a ne-sektářské vlády“ ve lhůtě do šesti měsíců samotnými Syřany.

Cílem je vypracovat návrh nové ústavy (pravděpodobně se příliš nelišícího od naprostou většinou schváleného návrhu z února 2012 v národním referendu), jakož i konání nových voleb do 18 měsíců.

Mistura svým výrokem, že „má dobré důvody se domnívat, že (HNC) skutečně vážně zvažují příchod“ a umožní, aby v neděli začala „diskuse“, nenaznačuje, že by si byl jist čímkoliv – natož tím, co se stane v budoucnu za podmínek, které předloží.

Při nejlepším, pokud se vůbec někdo ukáže, kdo reprezentuje HNC, nebude jednat, pouze mluvit s činiteli OSN a vyžadovat, aby ruské a syrské protiteroristické zaměření bylo zastaveno, včetně útoků na města kde ISIS a jiné teroristické skupiny drží rukojmí. Budou tedy klást požadavky za účelem rozvrácení a nikoliv usnadnění diskuse.

New York Times jejich požadavky hanebně charakterizuje jako „úsilí dostat jejich humanitární požadavky na veřejnost“, nazývá chladnokrevné zabijáky „umírněnými“, ignoruje jejich barbarství, působení jako spojenců USA, vedení teroristické války a spáchání nejtěžších zločinů proti míru.

USA a Saúdy podporovaní teroristé HNC jsou vedeni syrským zrádcem Raidem Hijabem, který slouží jako koordinátor. Lže, když nazývá rozhovory „ruským a íránským spiknutím“ a katastrofou pro celý region.

Washington, Turecko a Saúdská Arábie se spikli, aby zakázali účast kurdské straně PKK, jejíž bojovníci hrají klíčovou roli proti teroristickým skupinám v severních oblastech.

Podle Ruska je obnovení míru a stability v Sýrii bez jejich účasti nemožné. Sergej Lavrov řekl:

Jak můžeme hovořit o politické reformě v Sýrii a ignorovat hlavní kurdskou stranu, naprosto   ohromnou sílu, která mimochodem na zemi aktivně působí proti terorismu, včetně ISIS?

Nepozvání této skupiny bylo nejzávažnější chybou, vědomým úsilím podvrátit jednání, ještě před jeho začátkem.

De Mistura představuje západní a Saúdy vedené regionální zájmy, ne to nejlepší pro dlouho trápené Syřany.

Jeho připravované rozhovory jsou receptem na neúspěch.

Překlad Messin, 31. 1. 2016

 

Zdroj:   http://www.globalresearch.ca/farcical-syrian-peace-talks-dead-on-arrival/5504665