V probíhajícím proti-bushovském šílenství je třeba důrazně varovat před iluzemi ohledně Johna Kerryho. Toto se týká kromě Iráku i Balkánu. Bývalý kanadský velvyslanec v Jugoslávii James Bissett poskytl z Ottawy 22.října serveru Serbianna rozhovor na toto téma.
„…Z hlediska Srbů by bylo Kerryho vítězství tím nejhorším, co by se jim a jejich zájmům na Balkáně mohlo stát“ (James Bissett)
Američtí Srbové představují přes milion voličských hlasů, které se projeví v dalších sporných volbách amerického prezidenta. Voličská liga amerických Srbů spustila řadu iniciativ, které nabádají Srby, aby se účastnili demokratického procesu a volili Bushe. Abychom porozuměli proč je republikánská /nyní Bushova/ zahraniční politika pro Srby lepší než ta, kterou dělali demokraté – spojili jsme se s bývalým kanadským velvyslancem v Jugoslávii Jamesem Bissettem, který je jedním s předních expertů na záležitosti Balkánu.
Serbianna.com: Jaká byla zahraniční politika USA na Balkáně po roce 1992?
Bissett: To si můžete představit v několika málo větách. Americká zahraniční politika na Balkáně byla katastrofou a zvláště pro srbské lidi. První známky časného rozpadu Jugoslávie byly USA ignorovány. Amerika byla zaujatá jinými věcmi, jako byl kolaps SSSR a první iráckou válkou. V poslední chvíli – v hodině jedenácté – se pokusili udržet Jugoslávii pohromadě. Nebyl to příliš nadšený pokus. Vyjednavač USA – James Baker byl vyslán do Bělehradu, aby se pokusil přesvědčit zástupce různých republik k setrvání ve společném státě, ale jeho mise propadla. Američané se pak prakticky vzdali myšlenky spojené Jugoslávie a později ustoupili německému tlaku na předčasné uznání Slovinska a Chorvatska.
Následující politika, kterou USA uplatňovaly v Bosně, zaručila vyvolání tamější občanské války. Když americký vyslanec Zimmerman přiletěl do Sarajeva a přesvědčil vůdce bosenských Muslimů Izetbegoviče stáhnout podpis pod dohodou z Lisabonu, kterou podepsaly všechny strany (včetně démonizovaného Karadžiče) v roce 1992 – násilí a krveprolití se stalo nevyhnutelným. Muslimská strana byla nucena odstartovat referendum o nezávislosti a to bylo zárukou pro občanskou válku, která způsobila smrt a přemístění pro tisíce lidí. Po Bosně tady máme příklad bombardování Jugoslávie kvůli Kosovu. Strategií Američanů bylo svržení Miloševiče a dát organizaci NATO důvod k pokračování její existence. Bombardování zničilo nejen infrastrukturu a ekonomiku Jugoslávie a zabilo stovky lidí, ale způsobilo vážnou nestabilitu v regionu. Byla to katastrofální politika, která zatím neskončila. Jak víte, v Kosovu probíhají nyní volby. Jsou jasné známky, že Američané i část Evropy chtějí poskytnout Albáncům v Kosovu nezávislost. Pokud k tomu dojde, pak se albánský nacionalismus rozšíří do Makedonie, části Srbska a Černé Hory a ještě do severního Řecka. Potom budeme mít vážné problémy, jestliže ne přímo další vojenský konflikt. Takže americká zahraniční politika tu byla naprostou pohromou.
Serbianna: Je třeba poctivě říci, že Balkán byl středem americké zahraniční politiky demokratů během vlády B. Clintona, zatímco středem pozornosti Bushovy administrativy je střední východ, Irák a Afghánistán.
Bissett: Myslím, že víte mnoho Kanaďanů věří, že demokraté kvůli jejich důrazu na lidská práva by byli vhodnější, než vláda nějakého republikána. Kanaďané jsou také rozčíleni, protože republikáni pod Bushem napadli Irák bez souhlasu OSN. Mnozí věří, že demokraté by mohli být méně váleční, než republikáni, ale ti lidé mají krátkou paměť. Byl to Clinton, kdo napadl Haiti, kdo bombardoval továrnu na léky v Súdánu, kdo vedl NATO při bombardování Srbů v Bosně. Byli to demokraté pod Clintonem, kdo napadl a bombardoval Jugoslávii bez souhlasu OSN. Zdá se, že lidé zapomněli. Navíc to vypadá, že jestliže se demokraté vrátí k moci, tak nejdeme zase stejnou “Srby-nenávidějící” partu u moci. Jsou to: Madlene Albright, Richard Holbrooke, Wesley Clark a mnoho jiných. To jsou všechno lidé, kteří jsou velmi proti-srbsky zaměřeni. Holbrookova kniha i jeho poznámky o Srbech jsou jasně rasistické. Všichni tito jedinci jsou nakloněni Velké Albánii na Balkáně. Kerryho volební kampaň tak dostává od Albánců obrovské množství financí.
Holanská televize vysílala dokumentární film vyrobený UCK. Tam byli členové UCK, kteří v místnosti v New Yorku předávali šeky Richardu Holbrookovi a Wesleymu Clarkovi. Ve filmu byl zachycen Richard Holbrooke jak telefonuje s mužem jménem Philips a říká mu, že se jim podařilo sehnat velký obnos peněz. Byla zmíněna částka 500.000 USD. Je velmi jasné, že pokud budou u moci demokraté, potom budou požadovat pro Kosovo nezávislost.
Serbianna: Zdá se, že lidé zapomínají, že demokraté pod Clintonem bombardovali Irák po celou dobu, po kterou byli u moci.
Bissett: Absolutně. Ve skutečnosti to byla Albrightová, kdo v roce 1997 vynutil sankce proti Saddámovi, které nebudou zrušeny, dokud bude u moci. A byl to Clinton, kdo bombardoval Irák v takzvané bezletové zóně po mnoho let. Demokraté byli stejnými jestřáby jako republikáni.
Kerryho politika chce pokračovat v Kosovu tím, že prohlašuje “Budoucí status Kosova musí být rozhodnut co nejdříve, v souladu s rezolucí OSN 1244. Kosovský lid musí být schopen sám určit svojí budoucnost, včetně toho si sám vládnout”.
Serbianna: Co to znamená ve světle více než 200.000 vyhnaných Srbů z kosovské provincie, po tom co bylo 2000 Srbů zavražděno a přes 130 pravoslavných kostelů zničeno kosovskými Albánci?
Bissett: To znamená nezávislost pro Albánce v Kosovu. Je ironií, že Kerry zmiňuje rezoluci OSN č. 1244, jakoby tato rezoluce byla plně dodržována. Skutečností je, že rezoluce 1244 byla porušena hned na začátku. Rezoluce 1244 volala po odzbrojení UCK a dalších albánských ozbrojených skupin. To se nestalo. Víme, že UCK odevzdala jen několik brokovnic. Víme, že Američané předělali UCK na „Ochranný sbor Kosova“ a dali tak této zločinecké organizaci odpovědnost za implementaci práva a dodržování pořádku v Kosovu. Američané jmenovali Agima Čeku – obviněného válečného zločince, do čela tohoto sboru. Rozhodnutí OSN 1244 opravňovalo v budoucnu vyslání srbských bezpečnostních sil do Kosova k ochraně památek, ochraně hranice a udržování pořádku. Toto nebylo nikdy splněno. Rezoluce 1244 volala po založení multi-etnické společnosti se zajištěnou bezpečností pro všechny obyvatele. Zatím bylo zavražděno přes 2000 Srbů a nikdo nebyl obviněn. Téměř všichni nealbánští obyvatelé Kosova, včetně muslimských Slovanů byli vyhnáni z Kosova, kromě severní části kolem Mitrovice. Pravda je, že rezoluce 1244 nebyla vůbec dodržena. Ohánět se rezolucí 1244 ohledně budoucího statusu Kosova je nesmyslné.
Serbianna: Co skutečně znamenají Kerryho političtí poradci? Je to pouze albánská budoucí samostatnost Kosova? Měli by se hlasující Srbové soustředit opravdu jen na tyto lidi, jako je Albrightová, Holbrooke a Clark? Není tam něco jiného kromě tohoto ponurého obrazu?
Bissett: Oni jsou stejnou starou partou, která se vrátí zpět. Na druhou stranu je Bushova administrativa zaujata Irákem a středním východem. Balkán není centrem Bushovy zahraniční politiky. Republikáni rozhodně nečekají od albánských Američanů žádnou finanční pomoc. Z hlediska Srbů je Kerryho vítězství nejhorší, co by se mohlo stát jim a jejich zájmům na Balkáně.
Messin, 3.11.2004 ZDROJ: http://www.serbianna.com/columns/borojevic/011.shtml
Přidej komentář jako první k "Smutný paradox impéria – Bush je pro Srby lepší volbou"