Za minimálního zájmu našich médií probíhá v těchto dnech návštěva srbského prezidenta Borise Tadiče v Kosovu. Byla to první návštěva po více než pěti letech. Tadič, který je označován za „prozápadního“ postupně navštěvuje všechny srbské enklávy v provincii. Přes 200.000 Srbů bylo od roku 1999 vyhnáno a odhaduje se, že jich zůstalo 80.000 až 100.000. Kosovští Srbové zde přežívají v malých enklávách pod ochranou KFOR, protože jim neustále hrozí útoky albánských extremistů. Hned v úvodu dal prezident jasně najevo, že nezávislost Kosova je pro něho nepřijatelná. „To je Srbsko“ řekl Tadič při návštěvě enklávy Silovo a připomněl tak jejím obyvatelům, že stále patří do Srbska. Předal jim také státní vlajku. „Kosovo je součástí Srbska a Černé Hory nejen podle našeho, ale také podle mezinárodního zákona“, řekl. „Nezávislost Kosova je pro mě nepřijatelná a nikdy ji neschválím“ zdůraznil Tadič.
Poté vyslechl stížnosti kosovských Srbů a slíbil, že udělá vše co je v jeho silách, aby jim zajistil, že tam mají právo žít.
Prezident Tadič se nechal slyšet, že svou návštěvou chce především upozornit mezinárodní společenství na podmínky, ve kterých musí v Kosovu Srbové žít.
Při dnešní návštěvě v Orahovaci upozornil, že postavení Srbů žijících pod neustálou hrozbou útoků většinových Albánců neodpovídá evropských hodnotám. „Když nemůžete jít na hřbitov, je to porušování evropských hodnot. Když se nemůžete vzdálit od domu na vzdálenost 500 metrů, je to porušování evropských hodnot“. Kosovští Srbové jsou tak dnes v nejhorší situaci ze všech evropských národů.
Kosovská televize nijak nehleděla na rezoluci Rady bezpečnosti OSN č.1244, podle které je Kosovo dále součástí Srbska a ve svém zpravodajství označila Tadiče za prezidenta „sousední země“.
Tadičovu návštěvu provázely protesty Albánců a proto byla přijata silná bezpečnostní opatření. Jeden z organizátorů protestů – Albánec A.Kurti se nechal slyšet „12.000 lidí položilo svůj život za to, aby žádný člověk jako on sem už nepřišel“. Toto je zjevně absurdní prohlášení. Po celém Kosovu bylo při pátrání specialistů placených často tribunálem ICTY nalezeno cca 2.900 mrtvých všech etnik. Velkou část tvoří oběti bombardování i teroristické UCK. Přesto se stále dokola v různých zprávách objevuje údaj 10.000 mrtvých, vždy s dodatkem „převážně Albánců“.
Messin, 14.2.2005
ZDROJE:
http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=10000100&sid=aV0VUXebV5ks
http://edition.cnn.com/2005/WORLD/europe/02/13/serbia.kosovo.reut/index.html
http://www.b92.net/english/news/index.php?&nav_category=&nav_id=31324&order=priority&style=headlines
http://news.yahoo.com/news?tmpl=story&u=/afp/20050213/wl_afp/serbiakosovoun_050213121904
http://edinburghnews.scotsman.com/international.cfm?id=170132005
Přidej komentář jako první k "Srbský prezident směl v Kosovu po letech navštívit zdecimované kosovské Srby a slíbil jim naději"