Internetový seznam údajných agentů britské tajné služby vyvolal dnes šok na celém Balkáně, protože se na něm objevilo i jméno současného nejvyššího představitele mezinárodního společenství v Bosně – britského lorda Paddyho Ashdowna. Na adresewww.cryptome.org je uvedeno 121 jmen agentů britské tajné služby. Dále je mezi nimi také současný britský velvyslanec v Chorvatsku John Charles Josslyn Ramsden a jeho předchůdce v Záhřebu Colin Andrew Munro. Na seznamu je také Ashdownův bývalý šéf propagace Julian Braithwaite, u jehož jména je uvedena poznámka, že byl v roce 2002 agentem MI6 v Sarajevu.
Správce internetové stránky John Young řekl britským médiím, že se Londýn snažil stránky zablokovat, aby zabránil dalšímu úniku nevhodných informací. Od roku 1999 užYoung zveřejnil jména celkem 311 tajných agentů a vypsal jejich původní mise i současné úkoly.
„Byli zapojeni v největších světových spiknutích, proto by bylo nebezpečné, aby o nich svět nevěděl“ řekl John Young. Chorvatský deník Vecernji seznam doplnil zprávu o několik dalších nižších diplomatů, kteří sloužili nejen v Chorvatsku, ale i Srbsku a Bosně. O kauze informovaly i další deníky Oslobodenje a Dnevni Avaz.
Ashdownova kancelář odmítla zprávu komentovat a nasměrovala novináře na britské velvyslanectví v Sarajevu. Velvyslanec Matthew Rycroft řekl, že to nebudou komentovat a místo toho začal Ashdowna chválit za jeho „skvělou práci pro občany Bosny a Hercegoviny“.
Mluvčí britského ministerstva zahraničí řekl, že vláda nemůže potvrzovat ani popírat, zda je někdo u tajné služby, aby neohrozila bezpečnost těchto lidí.
„Zveřejňování těchto jmen je velice nezodpovědné“ řekl dále mluvčí. Aniž by chtěl komentovat Ashdownovo jméno na seznamu www.cryptome.org , tak se nechal slyšet, že seznamy z internetových stránek byly často „velmi nesprávné“.
Ashown má ve své funkci neuvěřitelné pravomoci. Je v podstatě protektorem, který může vyhazovat z funkcí zástupce zvolené lidmi, měnit zákony apod. Vzhledem k tomu, že například nedávno vyhodil z funkcí na 60 bosensko-srbských politiků a činitelů, je možné ho s klidným svědomím nazvat tyranem. Ashdown také udržoval velmi dobré vztahy z bývalým muslimským vůdcem Alijou Izetbegovičem.
Ashdown má už také za sebou svědectví v procesu se Slobodanem Miloševičem. U soudu vykládal, že osobně sledoval z jistého místa v Kosovu, jak Srbové vypalují vesnici a vyhánějí z ní lidi. Miloševič ale během křížového výslechu prokázal, že z Ashdownemuvedeného místa na tuto vesnici ani vidět nebylo, protože byla za soustavou kopců.
Messin, 2.9. 2005
ZDROJE:
http://www.adnki.com/index_2Level.php?cat=Security&loid=8.0.203574523&par=0
Přidej komentář jako první k "Šok na Balkáně: Na protektora Bosny Ashdowna prasklo, že je agentem britské tajné služby MI6"