„Myslím, že nárůst obchodu s opiem je přímým výsledkem americké invaze do Afghánistánu,“ řekl v úterý v rozhovoru pro Press TV vysloužilý profesor sociologie na Binghampton University James Petras.
Podle federálních auditorů je opiový průmysl v Afghánistánu na vzestupu navzdory 6,7 trilionům dolarů, které byly od roku 2002 utraceny ve snaze zabránit obchodu s narkotiky.
Nejnovější zpráva byla zveřejněna v úterý hlavním inspektorem pro obnovu Afghánistánu (SIGAR)
Podle SIGAR zabíralo území používané čistě pro pěstování máku v roce 2013 více než 500.000 akrů, což je 36 procentní nárůst oproti minulému roku a zároveň historický rekord.
Podle OSN se většina pěstuje v provinciích Helmand a Kandahár, na které se soustředila silná pozornost 33.000 amerických vojáků před čtyřmi lety.
„Všechny mezinárodní protidrogové agentury upozorňují, že za vlády Talibanu se tam v podstatě žádný mák nepěstoval (sic!),“ říká James Petras. „Taliban přísně vynucoval zakazování pěstování omamných rostlin.“
„Po invazi máme zhroucení vládních povinností, zavedení amerického vládnutí prostřednictvím válečníků a vybraných klientů režimu, kteří nemají žádnou pravomoc, žádný vliv na venkově,“ pokračuje Petras.
Upozornil, že afghánská vláda pod vlivem americké přítomnosti nemá žádný vliv na venkovské oblasti země a podplácí kmenové vůdce tím, že je nechá pěstovat narkotika.
„Jeden ze způsobů, jak se pokouší zajistit věrnost různých kmenových a venkovských vůdců je ten, že toleruje růst opia a jiných omamných rostlin, jako cestu jak odstavit Taliban od vesla“, říká Petras.
Petras dochází k závěru, že „epidemii narkotik“ v zemi by mohl ukončit konec americké okupace Afghánistánu, masivní rozšíření alternativního zemědělství a dotace.
Překlad Messin, 23.10.2014
Přidej komentář jako první k "Nárůst obchodu s opiem v Afghánistánu je přímým důsledkem invaze USA"